Knuts topp 3

Vår chefsintendent Knut Knutson berättar här om sina tre personliga favoriter ur den kommande Kvalitetsauktionen den 9:e april.

Kat.nr. 786 Vas, Emile Gallé – Hur ska man kunna skaffa sig en museisamling utan att ha obegränsade resurser? Man köper sådant som ingen annan vill ha. Hur kan en av världens allra främsta formgivare som Emile Gallé kosta så lite? Det är för mig obegripligt. Emile Gallé står för hög kvalitet, japaninspirerande objekt som är riktigt bra exponenter för l’art nouveau. I Gallés tidiga verk så finns det också en speciell känsla i signaturen, den har ett liv och blir inte stel. Ovanliga färger talar också för att auktionens vas är en tidig vas. Efter hans bortgång 1904 blir produktionen ganska standardiserad.

Kat.nr. 783 Bord, Emile Gallé – Innan Gallé i huvudsak ägnade sig åt glaset arbetade han hos sin far med bland annat möbler. Auktionens bord signerat Emile Gallé är ett utomordentligt jugendarbete från 1890-talet. För närvarande har modestilen mer eller mindre hamnat i glömska. Enligt min uppfattning är det ett fördelaktigt köp, både av kvalitetsskäl och ett ökat intresse i framtiden.

Kat.nr. 646 Vas, Helmer Osslund – Höganäs var omkring sekelskiftet 1900 mycket avant-gardeinriktat. Bland annat så reser man till England och köper modeller från Arts and Crafts Movement som sedan mer eller mindre kopieras av Höganäs. Modeller från samtida formgivare som exempelvis Christoffer Dresser och Edmond Lachenal var inte ovanliga som inspirationskällor. Inför Stockholmsutställningen 1897 anställer man Helmer Osslund som formgivare. Osslunds influenser från Paul Gauguin, vilken han hade studerat för i Paris 1894, syns tydligt i auktionens vas. Osslunds föremål är relativt sällsynta och auktionens vas är ett bra exempel på hans expressiva design. Osslunds avancerade modeller uppskattades av tidens konstkritiker men knappast av ledningen, varför hans sejour vid Höganäsbolaget blev kort.

Kvalitetsauktion 9 April 2019