Äldre grafik, kartor och böcker

Äldre grafik och kartor är ett specialiserat samlingsområde. Genom Uppsala Auktionskammares goda renommé vad gäller försäljning av utländskt äldre måleri har vi etablerat en internationell marknadsplats i Norden inom detta segment. Till vår hjälp vid attribueringar, bedömningar och värderingar av äldre grafik har vi ett gediget kontaktnät av världsledande internationella experter som besöker oss vid flera tillfällen varje år.

Stor internationell efterfrågan finns av äldre grafiska verk av kända äldre mästare som t.ex. Albrecht Dürer, Giovanni Piranesi och Rembrandt. Kontakta oss gärna för kostnadsfria värderingar och mer information.

Tel: 018-18 35 08

  • ”Charta öfver öen S:t Barhélémÿ Bo Joh: Nü: Dämp”.
    Såld för 170.000 kr
  • Edvard Munch, ”Neutralia”. Litografi.
    Såld för 150.000 kr
  • Kartor och topografiska bilder av Matthäus Merian d.ä.
    Såld för 120.000 kr
  • Anders Zorn, "Modersglädje III", etsning.
    Såld för 98.000 kr