Uppsala Auktionskammare
auktioner köpa sälja onlinevärdering om företaget
bli kund English
  •

    HÖG TID FÖR
    INLÄMNING

    INTERNATIONELLA
    KVALITETSAUKTIONEN
    10 - 13 juni 2014

    Ring 018 - 12 12 22

    • Carl Larsson ”Lisbeth och körsbärsblom”.   Såld för 3,1 miljoner kronor

    • Slutinlämning pågår till Internationella kvalietsauktionen 10 - 13 juni, för inlämning ring 018 - 12 12 22

    • Pieter Aertsen, 1500-tal. ”Äggdansen”   Såld för 8,5 miljoner kronor

    • Sällsynt bronsfigur, Zhengtong perioden (1436-1449). Daterad: 1446. Höjd: 42 cm.
      Utropspris: 1.500.000 - 2.000.000 kronor. Försäljes på vår kommande Asian Sale.

    • Internationell priser i Uppsala, våra köpstarka kunder söker modern konst.

    • Gösta Adrian-Nilsson ”Gardister”   Såld för 735 000 kronor

    • Våra köpstarka kunder söker kinesiskt porslin och asiantiskt konsthantverk, ring 018 - 12 12 22

    • Isaac Grünewald ”Rökar”   Såld för 3,1 miljoner kronor

    • Byrå av mästaren Georg Haupt   Såld för 4,3 miljoner kronor

    • Edvard Munch ”Vårdag på Jeløya”   Såld för 5,8 miljoner kronor

Aktuellt

Ny sida

Betalning och avhämtning

Gratulerar till Ert inköp på Onlinekvalitén den 15 april! Sista dag för betalning och avhämtning är tisdagen den 29e april. Läs mer här

Ny sida

Sökes: Modern design

Med bakgrund i senaste årens framgångsrika försäljningar ser vi att efterfrågan på modernt konsthantverk är mycket stort. Vi söker nu nya moderna möbler och design till kommande kvalitetsauktioner. Läs mer

Ny sida

Få dina föremål värderade här

Här kan du enkelt och snabbt få dina föremål värderade av några av Sveriges ledande experter och värderingsmän. Värdering av föremål sker kostnadsfritt och förutsättningslöst.
Till värderingsformuläret

Ny sida

Antikviteter sökes

Våra köpstarka kunder svenska kulturskatter från 1600-, 1700- och 1800-talet. Inlämning pågår i hela landet till kommande kvalietsauktioner. Läs mer

Ny sida

Särskilda öppettider Påsk och Valborg

Vänliga notera särskilda öppettider i samband med Påsk och Valborg. Inlämning pågår alltid till kommande auktioner. Läs mer