Specialauktion:
Ulf Trotzig
6 mars 2024 i Stockholm
Med stor glädje presenterar vi en specialauktion med 53 målningar av Ulf Trotzig – naturens expressionist. Samlingen, med proveniens från konstnärens kvarlåtenskap, spänner över hela Ulf Trotzigs fascinerande konstnärskap, från 1950-talet till 2010-talet. Med en makalös känsla av kraft och energi fyllde Trotzig sina väldiga dukar och fångade sina motiv med svepande långa penseldrag i en intensivt uppdriven färgskala. Träden, fåglarna och människan är återkommande teman genom decennierna och som ingen annan har Ulf Trotzig med sann expressivitet fångat och förmedlat naturens starkaste känslor.
Varmt välkomna att utforska katalogen och njuta av detta fantastiska konstnärskap under visningsdagarna i Stockholm!
Slagauktion: 6 mars 2024, kl. 18
Visning: 28 februari – 6 mars, öppet vardagar kl. 10 – 17 och lördag kl. 11 – 16.
Välkommen till Nybrogatan 20 i Stockholm.