Föremålsområde

Rysk konst och konsthantverk

Uppsala Auktionskammare har sedan tidigt 2000-tal varit det ledande auktionshus i Norden för försäljning av rysk konst och ryskt konsthantverk. Vi har byggt upp en bred och köpstark internationell kundkrets som uppskattar vår tillförlitlighet, expertis och det personliga bemötandet. Detta har gjort att vi under årens lopp uppnått många miljon- och toppnoteringar för rysk konst och konsthantverk.

Genom vårt samarbete med internationellt erkända experter besitter vi en unik kompetens inom det ryska området. Denna kompetens har gett oss en mycket god renommé hos vår utländska kundbas med återkommande kunder i främst Ryssland men också i hela Europa och USA. Som exempel på vår väletablerade position på den internationella konstmarknaden är 2006 och 2009 års ryska auktioner då vi fick förtroendet att sälja föremål direkt ur engelskboende tsarättlingen prinsessan Olga Romanoffs ägor.

Vi har under årens lopp uppnått många miljonnoteringar och även åttasiffriga belopp för rysk konst, som exempel kan nämnas verk av Ivan Aivazovsky, Alexei Petrovich Bogoliubov, Ivan Ivanovich Shishkin och Nikolaj Petrovich Bogdanov-Belsky. Vi har även uppnått miljonnotering för silver- och guldsmide av Fabergé, Rückert, Sazikov och Chlebnikov med flera. När det gäller ryskt porslin och glasföremål är det föremål som tillverkats under 1800-talets andra hälft från Kejserliga porslins- och glasmanufakturerna också mycket eftertraktade vid våra auktioner.

Våra internationella köpare söker

verk av  t.ex.
I.K. Aivazovsky, N. Bogdanov-Belsky, A.P. Bogoliubov, I.I. Shishkin, P.P. Vereshchagin, K.Ye. Makovsky, N.Ye. Sverchkov, J.S. von Klever, Z.Ye. Serebriakova, M.K. Klodt, S. Zukowski, I.Ye. Repin, F.V. Sychkov, F.A. Maliavin, A.Ye. Arkhipov, V.L. Borovikovsky, S.I. Svetoslavsky, A.A. Kharlamov, H.I. Siemiradski, I.I. Sokolov, V.A. Serov, I.I. Levitan, N.A. Sergeev, L.O. Pasternak, K.A. Korovin, L.F. Lagorio, L.S. Bakst, N.S. Goncharova, I.I. Brodsky

Fri värdering, rådgivning & hembesök

Har du rysk konst eller konsthantverk som du vill sälja?

Ta chansen och sälja på våra kommande Kvalitetsauktioner. Våra auktionsnoteringar visar att vårt sätt att arbeta med kvalitetsauktioner banar väg för framgång.

Kontakta

Mobil: 0720-77 82 30

Tel: 018-18 35 08
Mobil: 0701-08 14 08