Pågående auktioner

Klassiskt

8 – 9 december i Stockholm

Internationell Kvalitetsauktion

Auktionens välfyllda kataloger bjuder på fantastiska föremål, klassisk konst, möbler och konsthantverk ur flera spännande samlingar! Några självklara höjdpunkter är Carl Larssons ”Suzanne vid förstubron”, Helmer Osslunds magnifika ”Lapporten i grönska”, Julia Becks ”Solreflektioner och dimslöjor över näckrosdamm” samt ett större antal betydande verk av John Bauer. I avdelningen för möbler och konsthantverk syns den gustavianska mästaren Georg Haupts ovanliga bokhylla och det synnerligen högklassiga garnityret, i porfyr och brännförgylld brons, där samtliga objekt är signerade av Fredric Ludvig Rung. Ur konsthandlare Tore Gerschmans storslagna samling återfinns bland många spännande föremål bland annat en högklassig byrå i rokoko av mästaren Lorentz Nordin och Old Masters. Upptäck även en riktigt fin avdelning med föremål i silver samt en ovanligt stor avdelning med smycken, armbandsur och preciosa. Varmt välkomna att utforska katalogen och besöka oss på visningen!

Slagauktion: 8 – 9 december 2021
Visning: 30 november – 6 december 2021
Nybrogatan 20, Stockholm

Asiatiskt

10 december i Stockholm

I den asiatiska katalogen återfinns denna säsong ett stort antal föremål ur betydande svenska privatsamlingar. Ur Holger Rosells samling finns den ovanliga blåvita ”Shou”-vasen som är en av katalogens höjdpunkter. Kanske den mest framstående samlingen med asiatiska föremål denna säsong är Wilfrid Fleishers, där spännande föremål från olika epoker ingår. Samlingens mest utmärkande föremål är den ovanliga tekannan från Qing-period i turkosblå glasyr. Njut av en storslagen samling av Cornelis Pronks designade tallrikar ur Tore Gerschmans samling, liksom jade och famille rose-föremål såsom den storslagna fiskbassängen från c:a 1740. Andra höjdpunkter är de två björnarna i brons, en sittande Budai i brons och katalogens iögonfallande omslag – den tibetanska stupan. Njut av den välfyllda katalogen och besök oss under våra visningsdagar för att se samtliga föremål i auktionen!

Slagauktion: 10 december 2021
Nybrogatan 20, Stockholm

Tidigare auktioner & inlämning