Pågående auktioner

Internationell Kvalitetsauktion

7 - 9 Juni 2017 i Uppsala

Visning pågår 19 - 28 maj på Nybrogatan 20 i Stockholm

Auktionen bjuder på högkvalitativa och spännande föremål ur både det moderna, klassiska och asiatiska segmentet. De välfyllda katalogerna innehåller eftertraktade objekt med proveniens från ett flertal betydande svenska och internationella samlingar. Några av auktionens självklara höjdpunkter är Carl Larssons fantastiska akvarell ”Pappa, mamma, barn” och Jacob Jordaens två monumentala målningar i trompe l’oeil som ursprungligen hängt i konstnärens eget hem. Auktionen innehåller en i synnerhet intressant avdelning med modern internationell konst, varav särskilt utmärkande är Lucio Fontanas spektakulära guldarmband ”Concetto Spaziale” och Hervé Télémaques oljemålning ”Le droit chemin”.

Varmt välkommen att utforska katalogerna och besök oss gärna under visningarna i Stockholm och Uppsala för att njuta av högklassig konst, antikviteter och design!

Visningar & auktion

Allt du behöver veta

Modernt

7 Juni 2017, kl. 11:00

Den moderna katalogen presenterar eftertraktade konstverk och modern design från både betydande svenska och internationella mästare. Representerade i katalogen är formgivare såsom Josef Hoffmann, Mats Theselius och Märta Måås-Fjetterström liksom konstnärer såsom Lars Lerin, Ivan Ivarson, Lucio Fontana, Marcel Duchamp, Pablo Picasso, Hervé Télémaque och Léopold Survage.

Klassiskt

8 Juni 2017, kl. 11:00

Den klassiska katalogen bjuder på högklassiga konstverk, möbler och konsthantverk från flera epoker. Njut av möbler av mästare såsom Nils Petter Stenström och David Roentgen samt målningar av exempelvis Jacob Jordaens, Carl Larsson, Helene Schjerfbeck och John Bauer samt ett flertal högkvalitativa silver- och porfyrföremål. En spektakulär Horch 830 BL Cabriolet från 1938 återfinns också i katalogen.

Asiatiskt

9 Juni 2017, kl. 11:00

Även denna säsong återfinns inom det asiatiska segmentet betydande porslinsföremål, bronser, textilier, jadeföremål och scrolls från privata svenska och nordiska samlingar. Särskilt utmärkande är paret elefanter i porslin och cloisonné från perioden Qianlong/Jiaqing som pryder säsongens katalogomslag.

Avslutade auktioner

Modern Design

15 Juni 2016

Utrop: 3.700.000 SEK
Sålt för: 6.950.000 SEK
(inkl. köparprovision)

Se katalog med slutpriser.