Kommande auktioner

Modernt

13 Juni 2018

Internationell Kvalitetsauktion

Vår Moderna Internationella Kvalitetsauktion innehåller modern & samtida konst, fotografi, moderna möbler och modern design samt grafik.

Auktion
Onsdag 13 juni kl. 11
Plats: Dragarbrunnsgatan 73, Uppsala

Katalogen publiceras
Onsdag 23 maj

Inlämning pågår!

Sälj på auktionen

Information

Visningar

Klassiskt

14 juni 2018

Vår Klassiska Internationella kvalitetsauktionen innehåller äldre & klassisk konst, äldre möbler, konsthantverk & speglar, antikviteter, tenn, rysk konst & ryskt konsthantverk, antika mattor samt smycken och silver med mera.

Auktion
Torsdag 14 juni kl. 11

Katalogen publiceras
Onsdag 23 maj

Inlämning pågår

Sälj på auktionen

Information

Visningar

Asiatiskt

15 juni 2018

Vår Asian Sale innehåller kinesiskt porslin, bronsföremål, föremål av jade, silver, konst med mera.

Auktion
Fredag 15 juni kl. 11

Katalogen publiceras
Onsdag 23 maj

Inlämning pågår

Sälj på auktionen

Information

Visningar

Avslutade auktioner

Onlinekvalitetsauktion

17 april 2018

Vi är glada över att än en gång presentera en välfylld och inspirerande katalog. Målningar, akvareller, teckningar, litografier och skulpturer för alla smaker. Den moderna möbel- och designavdelningen bjuder på flera intressanta föremål såsom Josef Franks specialbeställda skåp, och ur det klassiska segmentet återfinns en rad högkvalitativa föremål. Även denna gång har avdelningen med smycken fyllts med ett stort antal poster bestående av exempelvis ringar, armband, halslänkar, broscher och örhängen från olika epoker. Som alltid presenteras även äldre och moderna mattor, asiatiska objekt, porslin och silver.

Visning i Uppsala: 14 - 16 april på Dragarbrunnsgatan 73 i Uppsala

Onlinekatalog

Se slutpriser

Kvinnliga konstnärer

16 april 2018

Uppsala Auktionskammare hade glädjen att presentera Claes Mosers spännande samling av kvinnliga konstnärer. Samlingen med över 100 verk hade tillkommit under 40 år och många av verken hade under de senaste åren kunnat beskådas genom flera museiutställningar.

Auktionen blev en stor succé där alla objekt i samlingen såldes till ett samlat slutpris på 2.255.000 SEK (inkl. köparprovision).

Mars 2018

6 Mars 2018 kl. 10

Onlinekvalitetsauktion

Auktionen den 6:e mars bjöd på en mängd spännande föremål för alla smaker och samlarområden. För den konstintresserade fanns ett flertal verk av konstnärer som Gustav Rudberg, Jules Schyl, Olle Baertling, Lennart Jirlow, Helmer Osslund, Eric Hallström, Anna Palm, Madeleine Pyk, Einar Jolin, Torsten Renqvist, Antoni Clavé och Michael Pybus.

Katalogen bjöd även på högkvalitativa möbler, konsthantverk, silverföremål, fajanser och som vanligt ett stort utbud av spännande modern design. Unikt för auktionen var en stor avdelning med vackra smycken.

Onlinekatalog

Se slutpriser

Information

Datum & Visning

Modern Design

15 Juni 2016

Utrop: 3.700.000 SEK
Sålt för: 6.950.000 SEK
(inkl. köparprovision)

Se katalog med slutpriser.