Pågående auktioner

Klassiskt

13 juni och 14 juni kl. 12

Internationell Kvalitetsauktion

Vår klassiska katalog auktion på högklassiga konstobjekt inom samtliga områden och presenterar verk ur ett flertal betydande privatsamlingar. Mästerverk av August Strindberg, Carl Fredrik Hill, Bruno Liljefors, Helmer Osslund och Carl Larsson återfinns liksom högklassiga möbler av Georg Haupt, smycken med proveniens från familjen Bernadotte och en gedigen avdelning med betydande silver- och guldföremål, äldre måleri av hög dignitet, konsthantverk, brännförgyllda bronser mattor, europeisk keramik, rysk konst och konsthantverk.

Varmt välkomna att utforska vår fantastiska klassiska katalog!

Modernt & Samtida

11 juni kl. 16 och 12 juni kl. 12

Vår moderna och samtida auktion är fylld av spännande föremål för alla samlare. Svenska och internationella mästerverk av konstnärer såsom Nils Dardel, Bernard Buffet, Andy Warhol, Sigrid Hjertén, Bror Hjorth och Olle Baertling liksom högkvalitativa designföremål, modernt silver, mattor, keramik, smycken och ur. Särskilt utmärkande inom avdelningen för modern design är de tre skåpen av Josef Frank, samlingen av föremål ur Wilhelm Kåges kvarlåtenskap, föremål ur Tore Wennbergs samling liksom en tidig tennvas av Anna Petrus.

Välkomna att utforska vår fantastiska moderna och samtida katalog!

Asian Sale

Tisdag 11 juni kl. 11

Vi presenterar denna gång en asiatisk katalog med flertalet spännande föremål med proveniens ur  äldre svenska privatsamlingar. Asiatiska porslinsföremål, textilier, scrolls och bronsföremål återfinns där särskilt utmärkande är urnan med lock från Yongzheng-period med dekor av drakar, paret porslinselefanter från Jiaqing-tid samt den utsökta urnan med blåvit dekor av en elefant som tvättas. Föremål från välkända samlare såsom Karl Wilhelm Gerdhem, Alf Pile, Nils Bergström och Gunnar Wallquist presenteras i vårens katalog.

Varmt välkomna att utforska vår fantastiska asiatiska katalog!

Kommande auktioner

Augusti 2019

27 augusti 2019

Kvalitetsauktion

Visning
:
23 – 26 augusti i Uppsala

Katalogen publiceras:
15 augusti kl. 18

Oktober 2019

8 oktober 21019

Kvalitetsauktion

Visning:

4 – 7 oktober i Uppsala

Inlämning pågår!

Tidigare auktioner & inlämning