Föremålsområde:

Svensk och samtida modern konst

Intresset för modern svensk och samtida konst har stadigt ökat under de senaste årtiondena med stigande auktionsnoteringar som följd. Svensk modern konst förknippas främst med de banbrytande konstnärer som introducerade den modernistiska konströrelsen i Sverige under 1900-talets första årtionden. Med inspiration hämtad hos den europeiska modernismen är Matisseeleverna Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén och Leander Engström särskilt framträdande. Under sin samtid emottogs de som radikaler på den svenska konstscenen med sitt banbrytande måleri och idag är deras tidiga verk starkt efterfrågade av auktionspubliken. Hela 1900-talets svenska konstscen präglas av olika strömningar som ofta löper parallellt med varandra.

I takt med den moderna konstens och designens ökade popularitet har även intresset för modern skulptur ökat. Precis som i förhållandet med konst och grafik så finns det, tack vare många duktiga gallerister i Sverige, modern internationell skulpturkonst av hög klass i vårt land. Det finns även flera duktiga svenska skulptörer under 1900-talet som är internationellt efterfrågade.

Stor efterfrågan på verk av:

Matisseelever t.ex.
Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Leander Engström, Einar Jolin, Nils Dardel, Maj Bring

Kubister t.ex.
Gösta Adrian-Nilsson, Otto G. Carlsund, Dick Beer, Otte Sköld, John Sten, Dick Beer

Göteborgskolorister t.ex.
Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Carl Kylberg, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Alf Lindberg

Halmstadgruppen t.ex.
Axel Olsson, Eric Olsson, Stellan Mörner, Waldemar Lorentzon, Esaias Thorén, Sven Jonson

Naivister och folkskildrare t.ex.
Hilding Linnqvist, Eric Hallström, Olle Olsson-Hagalund, Gideon Börje, Bror Hjorth, Sven X:et Erikson

Konkretister t.ex.
Olle Baertling, Pierre Olofsson, Olle Bonniér, Lennart Rodhe

Skulpturer t.ex.
Arne Jones, Eric Grate, Bror Hjorth, Christian Berg m.fl.

Värdering & inlämning

Vi bistår er gärna med kostnadsfri värdering och rådgivning, kontakta någon av våra experter direkt

Mobil: 0705-22 12 04

Tel: 018-18 35 10
Mobil: 0734-32 41 45