Föremålsområde:

Svensk modern och samtida konst

Intresset för modern svensk och samtida konst har stadigt ökat under de senaste årtiondena med stigande auktionsnoteringar som följd. Svensk modern konst förknippas främst med de banbrytande konstnärer som introducerade den modernistiska konströrelsen i Sverige under 1900-talets första årtionden. Med inspiration hämtad hos den europeiska modernismen är Matisseeleverna Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén och Leander Engström särskilt framträdande. Under sin samtid emottogs de som radikaler på den svenska konstscenen med sitt banbrytande måleri och idag är deras tidiga verk starkt efterfrågade av auktionspubliken. Hela 1900-talets svenska konstscen präglas av olika strömningar som ofta löper parallellt med varandra.

I takt med den moderna konstens och designens ökade popularitet har även intresset för modern skulptur ökat. Precis som i förhållandet med konst och grafik så finns det, tack vare många duktiga gallerister i Sverige, modern internationell skulpturkonst av hög klass i vårt land. Det finns även flera duktiga svenska skulptörer under 1900-talet som är internationellt efterfrågade.

Stor efterfrågan på verk av:

Matisseelever t.ex.
Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Leander Engström, Einar Jolin, Nils Dardel, Maj Bring

Kubister t.ex.
Gösta Adrian-Nilsson, Otto G. Carlsund, Dick Beer, Otte Sköld, John Sten, Dick Beer

Göteborgskolorister t.ex.
Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Carl Kylberg, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Alf Lindberg

Halmstadgruppen t.ex.
Axel Olsson, Eric Olsson, Stellan Mörner, Waldemar Lorentzon, Esaias Thorén, Sven Jonson

Naivister och folkskildrare t.ex.
Hilding Linnqvist, Eric Hallström, Olle Olsson-Hagalund, Gideon Börje, Bror Hjorth, Sven X:et Erikson

Konkretister t.ex.
Olle Baertling, Pierre Olofsson, Olle Bonniér, Lennart Rodhe

Skulpturer t.ex.
Arne Jones, Eric Grate, Bror Hjorth, Christian Berg m.fl.

Värdering & inlämning

Vi bistår er gärna med kostnadsfri värdering och rådgivning, kontakta någon av våra experter direkt

Mobil: 0705-22 12 04

Tel: 018-18 35 10
Mobil: 0734-32 41 45

Isaac Grünewald

"Från Berzelii Park"

Såld för 3,7 miljoner kr

Carl Kylberg

”Morgon vid havet (Soluppgång)”

Såld för 2,1 miljoner kr

Isaac Grünewald

”Vid den stora blombuketten”

Såld för 4,3 miljoner kr

Olle Baertling

"ARISIBK"

Såld för 2,5 miljoner kr

Ragnar Sandberg

”Cyklister”

Såld för 1,2 miljoner kr

Christian Berg

”Dekorativ skulptur I”

Såld för 810.000 kr

Nils Dardel

Författarinnan Ulla Bjerne.

Såld för 2,3 miljoner kr

Isaac Grünewald

”Rökar, Stockholm”. Från Stadsgården - vy över Slussen och Riddarfjärden.

Såld för 3,1 miljoner kr

Bror Hjorth

”Utsikt över Upsala Ekeby”

Såld för 980.000 kr

Einar Jolin

Stockholm från Stadshusbron.

Såld för 640.000 kr

Ola Billgren

”Måleri”.

Såld för 1,8 miljoner kr

Ola Billgren

"Hon".

Såld för 1,5 miljoner kr

Nils Dardel

”Turisten på Teneriffa”.

Såld för 1,3 miljoner kr

Leander Engström

Fjällandskap med vilande fåraherde

Såld för 950.000 kr

Carl Fredrik Reuterswärd

”Non-violence”.

Såld för 660.000 kr

Roland Svensson

”Vinterskärgård” - skären öster om Möja.

Såld för 710.000 kr

Bo von Zweigbergk

”Gamla Slussen” - motiv från Stockholm.

Såld för 540.000 kr

Evert Lundqvist

”Kaffekoppen”.

Såld för 660.000 kr

Olle Olsson Hagalund

Fönstren putsas.

Såld för 615.000 kr

Lena Cronqvist

”Flicka med tummarna i öronen”.

Såld för 615.000 kr

Lars Lerin

”Frost, Lofoten”.

Såld för 380.000 kr

Ivan Ivarson

Flickan i fruktträdgården.

Såld för 470.000 kr

Eric Grate

”Ugglegudinnan - Athena”.

Såld för 380.000 kr

Inge Schiöler

"Inloppet till Sundet".

Såld för 520.000 kr