Våra köpstarka kunder söker:

Svensk modern och samtida konst

Marknaden för svensk modern konst har aldrig varit starkare än nu!

Inlämning pågår nu till vår Internationella Kvalitetsauktion för Modernt & Samtida som äger rum 10 – 12 maj 2023 på Nybrogatan 20 i Stockholm.

Intresset för modern och samtida svensk konst har stadigt ökat under de senaste årtiondena med stigande auktionsnoteringar som följd. Svensk modern konst förknippas främst med de banbrytande konstnärer som introducerade den modernistiska konströrelsen i Sverige under 1900-talets första årtionden. Med inspiration hämtad hos den europeiska modernismen är Matisseeleverna Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén och Leander Engström särskilt framträdande. Under sin samtid emottogs de som radikaler på den svenska konstscenen med sitt banbrytande måleri och idag är deras tidiga verk starkt efterfrågade av auktionspubliken. Hela 1900-talets svenska konstscen präglas av olika strömningar som ofta löper parallellt med varandra.

I takt med den moderna konstens och designens ökade popularitet har även intresset för modern skulptur ökat. Precis som i förhållandet med konst och grafik så finns det, tack vare många duktiga gallerister i Sverige, modern internationell skulpturkonst av hög klass i vårt land. Det finns även flera duktiga svenska skulptörer under 1900-talet som är internationellt efterfrågade.

Stor efterfrågan på verk av:

Matisseelever t.ex.
Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Leander Engström, Einar Jolin, Nils Dardel, Maj Bring

Kubister t.ex.
Gösta Adrian-Nilsson, Otto G. Carlsund, Dick Beer, Otte Sköld, John Sten, Dick Beer

Göteborgskolorister t.ex.
Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Carl Kylberg, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Alf Lindberg

Halmstadgruppen t.ex.
Axel Olsson, Eric Olsson, Stellan Mörner, Waldemar Lorentzon, Esaias Thorén, Sven Jonson

Naivister och folkskildrare t.ex.
Hilding Linnqvist, Eric Hallström, Olle Olsson-Hagalund, Gideon Börje, Bror Hjorth, Sven X:et Erikson

Konkretister t.ex.
Olle Baertling, Pierre Olofsson, Olle Bonniér, Lennart Rodhe

Skulpturer t.ex.
Arne Jones, Eric Grate, Bror Hjorth, Christian Berg m.fl.

Fri värdering, rådgivning & hembesök

Har du modern konst som du vill sälja?

Ta chansen och sälj på våra kommande Kvalitetsauktioner. Våra auktionsnoteringar visar att vårt sätt att arbeta med kvalitetsauktioner banar väg för framgång.

Kontakta

Leander Engström

Norrlandsflickor.

Såld för 9,1 miljoner kr - rekord för konstnären!

Nils Dardel

”En katt över vägen”.

Såld för 2,4 miljoner kr

Sigrid Hjertén

”Det blå lokomotivet”.

Såld för 4,5 miljoner kr

Isaac Grünewald

”Vid den stora blombuketten”

Såld för 4,3 miljoner kr

Ivan Ivarson

Flicka på balkong.

Såld för 2,4 miljoner kr - rekord för konstnären!

Ola Billgren

Samtal.

Såld för 4,1 miljoner kr

Olle Olsson Hagalund

”Husgavel, Hagalund”.

Såld för 1 miljon kr

Lars Lerin

”OK Q8”.

Såld för 660.000 kr - rekord för konstnären!

Otto G. Carlsund

"Horisontal komposition för ljus matsal”.

Såld för 1,5 miljoner kr

Carl Kylberg

”Morgon vid havet (Soluppgång)”

Såld för 2,1 miljoner kr

Isaac Grünewald

"Från Berzelii Park"

Såld för 3,7 miljoner kr

Olle Baertling

"ARISIBK"

Såld för 2,5 miljoner kr

Erik Olson

"Svart accent".

Såld för 1,3 miljoner kr

Ragnar Sandberg

”Cyklister”

Såld för 1,2 miljoner kr

Einar Jolin

Interiör med stående modell i svarta strumpor.

Såld för 1,7 miljoner kr

Christian Berg

”Vattenfigur II”.

Såld för 1 miljon kr

Nils Dardel

Författarinnan Ulla Bjerne.

Såld för 2,3 miljoner kr

Isaac Grünewald

”Rökar, Stockholm”. Från Stadsgården - vy över Slussen och Riddarfjärden.

Såld för 3,1 miljoner kr

Bror Hjorth

”Utsikt över Upsala Ekeby”

Såld för 980.000 kr

Einar Jolin

Stockholm från Stadshusbron.

Såld för 640.000 kr

Ola Billgren

”Måleri”.

Såld för 1,8 miljoner kr

Christian Berg

”Dekorativ skulptur I”

Såld för 810.000 kr

Sigrid Hjertén

"Opera"

Såld för 3,2 miljoner kr

Ola Billgren

"Hon".

Såld för 1,5 miljoner kr

Nils Dardel

”Turisten på Teneriffa”.

Såld för 1,3 miljoner kr

Leander Engström

Fjällandskap med vilande fåraherde

Såld för 950.000 kr

Bo von Zweigbergk

”Gamla Slussen” - motiv från Stockholm.

Såld för 540.000 kr

Roland Svensson

”Vinterskärgård” - skären öster om Möja.

Såld för 710.000 kr

Nils Dardel

”Dansbanan”.

Såld för 1,6 miljoner kr

Sigrid Hjertén

”Utsikt över Skeppsbron - Vinter i Stockholm”

Såld för 1,6 miljoner kr

Carl Fredrik Reuterswärd

”Non-violence”.

Såld för 660.000 kr

Evert Lundqvist

”Kaffekoppen”.

Såld för 660.000 kr

Ivan Ivarson

Flickan i fruktträdgården.

Såld för 470.000 kr

Inge Schiöler

"Inloppet till Sundet".

Såld för 520.000 kr

Lena Cronqvist

”Flicka med tummarna i öronen”.

Såld för 615.000 kr

Olle Bonniér

”Självljus”.

Såld för 490.000 kr