Leander Engström
Norrlandsflickor.
Såld för 9,1 miljoner kr - rekord för konstnären!
Våra köpstarka kunder söker:
Marknaden för svensk modern konst har aldrig varit starkare än nu!
Inlämning pågår nu till vår Internationella Kvalitetsauktion för Modernt & Samtida som äger rum 10 – 12 maj 2023 på Nybrogatan 20 i Stockholm.
Intresset för modern och samtida svensk konst har stadigt ökat under de senaste årtiondena med stigande auktionsnoteringar som följd. Svensk modern konst förknippas främst med de banbrytande konstnärer som introducerade den modernistiska konströrelsen i Sverige under 1900-talets första årtionden. Med inspiration hämtad hos den europeiska modernismen är Matisseeleverna Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén och Leander Engström särskilt framträdande. Under sin samtid emottogs de som radikaler på den svenska konstscenen med sitt banbrytande måleri och idag är deras tidiga verk starkt efterfrågade av auktionspubliken. Hela 1900-talets svenska konstscen präglas av olika strömningar som ofta löper parallellt med varandra.
I takt med den moderna konstens och designens ökade popularitet har även intresset för modern skulptur ökat. Precis som i förhållandet med konst och grafik så finns det, tack vare många duktiga gallerister i Sverige, modern internationell skulpturkonst av hög klass i vårt land. Det finns även flera duktiga svenska skulptörer under 1900-talet som är internationellt efterfrågade.
Matisseelever t.ex.
Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Leander Engström, Einar Jolin, Nils Dardel, Maj Bring
Kubister t.ex.
Gösta Adrian-Nilsson, Otto G. Carlsund, Dick Beer, Otte Sköld, John Sten, Dick Beer
Göteborgskolorister t.ex.
Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Carl Kylberg, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Alf Lindberg
Halmstadgruppen t.ex.
Axel Olsson, Eric Olsson, Stellan Mörner, Waldemar Lorentzon, Esaias Thorén, Sven Jonson
Naivister och folkskildrare t.ex.
Hilding Linnqvist, Eric Hallström, Olle Olsson-Hagalund, Gideon Börje, Bror Hjorth, Sven X:et Erikson
Konkretister t.ex.
Olle Baertling, Pierre Olofsson, Olle Bonniér, Lennart Rodhe
Skulpturer t.ex.
Arne Jones, Eric Grate, Bror Hjorth, Christian Berg m.fl.
Har du modern konst som du vill sälja?
Ta chansen och sälj på våra kommande Kvalitetsauktioner. Våra auktionsnoteringar visar att vårt sätt att arbeta med kvalitetsauktioner banar väg för framgång.