Föremålsområde:

KLASSISK INTERNATIONELL KONST

Uppsala Auktionskammares avdelning med klassisk internationell konst (utländskt 1800- och 1900-talsmåleri) har genom åren bevisats vara en internationellt god marknadsplats för konst. Under 1800-talet ändrade måleriet till viss del karaktär gentemot tidigare. En växande borgarklass sökte konst att pryda sina hem med och det ledde till en blomstrande konstmarknad med flera olika konstskolor, rörelser och stilar. Därmed finns det mycket konst som håller hög kvalitet från denna period.

Våra Internationella kvalitetsauktioner erbjuder en marknadsplats på internationell nivå med en stabil kundkrets, både när det gäller internationella och svenska konstverk från 1800-talets andra hälft och 1900-talets början. Detta har bland annat visats genom internationella rekordförsäljningar, så som världsrekordförsäljningen av den amerikanska sekelskifteskonstnären Theodore Wores med hans verk Excursion in Tokyo.

Området klassisk skulptur omfattar i princip alla skulpturer som är tillverkade fram till och med sekelskiftet 1800/1900. Främst efterfrågas signerade dekorativa skulpturer av kända konstnärer och skulptörer. Äldre osignerade och dekorativa skulpturer kan också betinga höga värden och är ofta internationellt efterfrågade. Dyrast på auktion blir ofta skulpturer i materialen brons och marmor.

Uppsala Auktionskammare har under åren nått höga noteringar på internationella skulptörer så som Auguste Rodin samt ett flertal ryska skulptörer.

Efterfrågan på dekorativa och högklassiga skulpturer har under senaste decenniet ökat markant och konstformen är idag mycket populär för konstsamlare och inredare världen över.

Bland de främsta och mest efterfrågade strömningarna och
konstnärerna på auktion idag kan nämnas

Nordiska t.ex.
Carl Holsøe, Hans Gude, Fritz Thaulow, Michael Ancher, P. Severin Krøyer, Paul Fischer, Erik Werenskiold, R. Särestöniemi, A. Gallen-Kallela, Edvard Munch, J. F. Eckersberg, H. Schjerfbeck, Albert Edelfelt, V. Hammershøi, Peder Mønsted, H. Munsterhjelm

Internationella t.ex.
Jean Baptiste Camille Corot, Paul Cézanne, Edgar Degas, Claude Monet, Eduard Manet, Pierre Bonnard, William Turner, Vincent van Gogh, Wilhelm Kuhnert, Henri Toulouse-Lautrec, Alfred Sisley, Theodore Frère, Hugo Ungewitter, Johan-Barthold Jongkind, Johan Laurentz Jensen, Angelica Kaufmann

Fri värdering, rådgivning & hembesök

Har du klassisk internationell konst som du vill sälja?

Ta chansen och sälja på våra kommande Kvalitetsauktioner. Våra auktionsnoteringar visar att vårt sätt att arbeta med kvalitetsauktioner banar väg för framgång.

Kontakta

Tel: 018-18 35 08
Mobil: 0701-08 14 08

Vice VD, förste intendent

Tel: 018-18 35 15
Mobil: 0705-12 12 29

Toppnoteringar iurval