Kvalitetsauktion 9 april 2019

Vår Kvalitetsauktion den 9:e april innehåller närmare 1000 nummer av konst, antikviteter, mattor, smycken, asiatiska föremål och modern design!

Denna gång bjuder auktionen på en omfattande samling ur konstruktivisten Einar Höstes kvarlåtenskap, liksom flera intressanta verk av Halmstadgruppens medlemmar med proveniens fotograf och skolvaktmästare Arne Andersson i Karlshamn. Konstavdelningen bjuder dessutom på ett flertal trevliga verk av Sten Eklund och C Göran Karlsson och den bokintresserade finner denna gång en ovanligt stor avdelning för äldre litteratur och grafik. Varmt välkomna att utforska vår spännande och välfyllda katalog!

Slagauktion: Tisdag 9 april 2019, kl. 10
Väl mött på Dragarbrunnsgatan 73 i Uppsala

TILL KATALOGEN

Visning i Uppsala

Fre 5 april, kl. 10 – 18
Lör 6 april, kl. 11 – 17
Sön 7 april, kl. 11 – 17
Mån 8 april, kl. 10 – 18
Adress: Dragarbrunnsgatan 73, Uppsala

Varmt välkomna!

Special: Einar Höste – en ändlös ekvation

Som en fortsättning i konstruktivismens fotspår presenterar vi i samband med vår Kvalitetsauktion ett stort antal verk ur konstnären Einar Höstes kvarlåtenskap. Samlingen visar Höstes stora bredd som konstnär och rymmer både monumentala skulpturer, målningar, grafik, skisser till offentliga arbeten och mindre skulpturer. Nu erbjuds en fantastisk möjlighet att förvärva konstverk av Einar Höste som aldrig tidigare bjudits ut till försäljning!

Verken visas i våra lokaler i Stockholm under perioden 4-8 april.
Öppet vardag kl. 10-18, helg kl. 11-17. Väl mött på Nybrogatan 20 i Stockholm.

Se alla verk här

Rauno Uutela samling

Uppsala Auktionskammare har fått uppdraget att sälja Rauno Uutelas omfattande samling av antikviteter med fokus på förgyllda konstobjekt från tidigt 1800-tal i form av ljusstakar, kandelabrar, pendyler och prydnadsföremål. Samlingen omfattar 127 auktionsposter och säljs vid Kvalitetsauktionen 9 april 2019.

SE HELA SAMLINGEN

Kvalitetsauktion 9 April

Allt du behöver veta