Föremålsområde

Internationell modern och samtida konst

Slutinlämning pågår nu till vår kommande Internationella Kvalitetsauktion

Marknaden för internationell modern och samtida konst är glödhet. I Sverige har vi en stor konstskatt tack vare en lång och väletablerad tradition av gallerier som visat utställningar av 1900-talets och vår tids främsta konstnärer. Nu välkomnar vi nya försäljningsuppdrag till våra kommande Internationella Kvalitetsauktioner.

Vägen till en framgångsrik försäljning är för oss rak. Genom ett gediget arbete med professionella presentationer, exklusiva tryckta kataloger, internationell expertis, gediget försäljningsarbete och framförallt ett väl etablerat internationellt kontaktnät med samlare och intressenter från hela världen har vi för våra kunders räkning uppnått flera häpnadsväckande försäljningsresultat under de senaste åren.

Vi har medvetet riktat vårt fokus mot den internationella marknaden och därmed förstärkt vår position som en av de främsta aktörerna. Uppsala Auktionskammare har fått förtroendet att sälja flertalet betydande samlingar och konstverk av bland andra Pablo Picasso, Marc Chagall, Anthony Gormley, Pierre Soulages, Henri Laurens, Victor Vasarely med flera. Dessa försäljningar har nått synnerligen framgångsrika resultat och rönt stor uppmärksamhet. Det starka personliga engagemang som genomsyrar hela vår verksamhet är det som gör att vi tillsammans med våra kunder når nya höjder.

Stor efterfrågan på verk av

t.ex.
Pablo Picasso, Fernand Léger, Serge Poliakoff, André Lhote, Wassily Kandinsky, Jean Arp, Henry Moore, Jean Tinguely, Asger Jorn, Jacques Villon, Théo Tobiasse, Marc Chagall, Victor Vasarely, Marino Marini, Lynn R. Chadwick, Tadeusz Kantor, Wladyslaw Hasior, Henri Laurens, Joan Miró, Henri Michaux, Max Ernst, Jan Tarasin, Karel Appel, Henri Matisse, Salvador Dali, Georges Braque, Hervé Télémaque, Niki de Saint Phalle, Antoni Tàpies, Marcel Duchamp, André Masson med flera…

I takt med den moderna konstens och designens ökade popularitet har även intresset för modern skulptur ökat. Precis som i förhållandet med konst och grafik så finns det, tack vare många duktiga gallerister i Sverige, modern internationell skulpturkonst av hög klass i vårt land. Det finns även flera duktiga svenska skulptörer under 1900-talet som är internationellt efterfrågade.

Fri värdering, rådgivning & hembesök

Har du Internationell modern eller samtida konst som du vill sälja?

Ta chansen och sälj på vår kommande Internationella Kvalitetsauktion. Våra auktionsnoteringar visar att vårt sätt att arbeta med kvalitetsauktioner banar väg för framgång.

Våra experter bistår er gärna med en kostnadsfri och förutsättningslös värdering. Kontakta våra experter direkt eller skicka bilder på dina föremål till mail@uppsalaauktion.se.

Kontakta

Mobil: 0705-22 12 04

Tel: 018-18 35 10
Mobil: 0734-32 41 45