Porträtt föreställande Lady Stuart de Rothesay och hennes döttrar Charlotte och Louisa. Porträttet visar hur man blandade färg och form i smycken under 1800-talets första hälft. Utförd 1830-31 av George Hayter, England 1792-1871. Brittiska ambassaden i Paris, inv. nr 16630

De uttrycksfulla smyckena från 1820/40-talet

Smycken som säljs vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion 13 – 16 juni 2023

Efter Napoleonkrigen blev det en tid av fred och förändring i Europa. Det strikta antikiserande modet med raka linjer och empireklänningar byttes ut med ett mer ”fritt” mode. Dekolletagen blev bredare så att klänningen vilade under axlarna vilket gav upphov till en naken hals. Midjan sjönk ner till en mer naturlig plats i motsats till hos empireklänningarna där midjan satt högre upp. Stora puffärmar gjorde sitt intåg vilket lämnande mycket spelrum för kvinnor att smycka sina armar. Smycken från den här tiden var färgglada och utsmyckade. En förkärlek fanns till guld i kombination med färgade ädelstenar. Kriget hade gjort att det var svårare att få tag på exempelvis safirer, smaragder och rubiner och stället användes ametister, peridoter, citriner, turkoser, korall, granater eller paste i olika färger.

Till de låga halslinjerna föredrog man större och mer täckande collier. Rivère, ett collier med en rad av samma ädelsten blev väldigt populärt. Rivière på auktionen (kat. nr 145) är tillverkat under 1820-talet och är ett typiskt exempel på hur ett sådant halsband kunde se ut. Andra smycken som armband och halsband i guld gav ett tyngre och mer imponerande intryck än vad delikata empiresmycken hade gjort. Men allt var inte som det verkade, guldsmycken var tillverkade av tunna skivor av guld som gav ett tungt intryck men i själva verket var väldigt lätta att ha på sig. Fashionabla kvinnor bar ofta flera armband, gärna på samma arm eller ett på vardera handleden, ”chunky” var på modet redan då. På auktionen hittar vi ett par-armband i guld. Antingen kunde bäraren använda det som två armband, eller koppla ihop dom som ett långt halsband (kat. nr 137). Precis som med armband så blev det även populärt att bära flera ringar på samma finger, gärna med olika ädelstenar. En av auktionens lilla pärla (kat. nr 4) är precis en sådan ring, tillverkad under 1800-talets första hälft med en smaragd omsluten av diamanter. Empiren och antikiserande motiv som caméer levde vidare även in på 1800-talet men det kom att få konkurrens av mer uttrycksfulla och extravaganta stilar som Romantiken, Nyrokokon och Nyrenässansen samtidigt som inspiration hämtades från naturen genom blommor, vinrankor och foliage. Detta resulterade i en blandning av olika stilar och ett unikt och friare uttryckssätt för 1800-talets kvinnor. Att smycken från den här tiden har överlevt är ovanligt och därför är det extra roligt att vi kan erbjuda en sådan blandning av smycken ifrån de olika årtiondena under 1800-talets första hälft. Precis som då ser man den otroliga blandningen av stilar, material och uttrycksfullhet som representerar den här epoken.

Se alla smycken från 1820/1840-talet »

Charlotte Elmér

Smycken, Gemmolog, FGA
Tel: 0720-76 20 30
elmer@uppsalaauktion.se