Internationell Kvalitetsauktion
13 – 16 juni 2023

Nybrogatan 20 i Stockholm

Smycken & klockor
13 juni 2023

Nybrogatan 20 i Stockholm

Klassiskt
14 – 15 juni 2023

Nybrogatan 20 i Stockholm

Asiatiskt
16 juni 2023

Nybrogatan 20 i Stockholm

13 – 16 juni 2023

Smycken & klockor  –  Klassiskt  –  Asiatiskt

Auktionen bjuder på det bästa av äldre och klassiskt måleri, skulptur, möbler och konsthantverk, grafik, silver, smycken, klockor, mattor, asiatiskt konsthantverk och mycket mer! Bland auktionens många höjdpunkter finner vi John Bauers ikoniska bild av prinsessan Tuvstarr, akvarellen ”Modersglädje” av Anders Zorn och mästaren Carl Åhmans högklassiga myntskåp i rokoko. Med proveniens från konstnärens familj bjuds denna gång en omfattande samling av Carl Fredrik Hills teckningar och oljemålningen ”Afton, Barbizon” ut. Upptäck fler fantastiska föremål i säsongens välfyllda kataloger och besök oss under visningsdagarna för att njuta av samtliga på plats!

Se alla kataloger här »

om auktionen

Visning och auktion äger rum på Nybrogatan 20 i Stockholm.

Försäljningsordning

13 juni 2023 kl. 13 – Smycken & klockor
Smycken & preciosa, nr 1 – 149
Klockor & fickur, nr 150 – 242

14 juni 2023 kl. 11 – Klassiskt, del I
Svensk konst, nr 300 – 474
Internationell konst, nr 475 – 504
Äldre konst, nr 505 – 651
Grafik & böcker, nr 652 – 694

15 juni 2023 kl. 11 – Klassiskt, del II
Möbler, nr 700 - 775
Konsthantverk, nr 776 - 872
Europeiskt glas & porslin, nr 873 – 892
Silver, nr 893 - 1023
Mattor & textilier, nr 1024 – 1057

16 juni 2022 kl. 10 – Asiatiskt
Asiatiskt del I, nr 1100 – 1310

Visning 6 – 12 juni 2023

Under perioden 6 – 12 juni bjuder vi in till öppen visning. Varmt välkommen!

Öppettider:
Vardagar kl. 10 – 18.
Helg kl. 11 – 17.

Nybrogatan 20 i Stockholm.

Digital visning

Boka en digital visning via FaceTime eller annan videotjänst tillsammans med en av våra medarbetare.

Efter avslutad auktion – utlämning i Stockholm

Alla objekt skall hämtas inom tio (10) dagar efter avslutad auktion.

Sista dag för avhämtning på Nybrogatan 20 i Stockholm är onsdag 28 juni, öppet vardagar kl. 9 – 17.

Internationell Kvalitetsauktion 13 – 16 juni

Objekt ur aktuell auktion