”Modersglädje”

Nr 313 Anders Zorn (1860‑1920). ”Modersglädje”. Signerad och daterad L. Zorn Suedois Cadiz febr. 82 samt signerad med blyerts L. Zorn Suedois. Akvarell med tusch och täckvitt på papper, 65 x 49 cm (oval).

UTROP

1.200.000 – 1.500.000 SEK
€ 105.000 – 131.000

Originalram utförd av W.A. Smith, Carver and Gilder, London.
Motivet utfördes även som etsning 1882 (Asplund 4‑6, Hjert & Hjert 4‑6).

PROVENIENS

Grosshandlare Edvard Casparsson (1827-1899), förvärvad direkt från konstnären i London för femtio pund.
Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Direktör Axel Jacobsen (1860-1933).
Fru Bessie Jacobsen (1890-1955).
Bo (1909-1982) och Margareta (1915-2013) Lindhs samling, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Konstföreningen, Stockholm 1882.
Kunstpalats, Düsseldorf, kat. nr 1417.
Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj-4 oktober 1914, kat. nr 345.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn”, mars-april 1916, kat. nr 3.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Anders Zorn. Minnesutställning”, 1 mars-6 april 1924, kat. nr 242.
Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Mitt bästa konstverk: konst ur Stockholmshem: utställning till förmån för Rädda barnen”, 1941, kat. nr 299.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst”, 16 mars-16 maj 1945, kat. nr 536.
Birmingham Museum of Art, Alabama, USA, ”Zorn. Paintings, Graphics and Sculpture”, 27 mars-6 juni 1986, kat. nr 28.
The Dixon Gallery and Gardens, Memphis, Tennessee, USA, ”Zorn. Paintings, Graphics and Sculpture”, 15 juni-10 augusti 1986, kat. nr 28.
Museum of Fine Arts, St. Petersburg, Florida, USA, ”Zorn. Paintings, Graphics and Sculpture”, 14 september-26 oktober 1986, kat. nr 28.
Zornsamlingarna, Mora, 1989.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Anders Zorn – Till ögats fröjd och nationens förgyllning”, 15 september-11 december 1994, kat. nr 2.
Göteborgs Konstmuseum, ”Anders Zorn – Till ögats fröjd och nationens förgyllning”, 26 december 1994‑26 mars 1995, kat. nr 2.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Ernst Josephson. Målare och diktare”, 12 oktober 2001‑13 januari 2002, kat. nr 175.

Ernst Malmberg, Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick, 1919, omnämnd s. 86 samt avbildad helsida.
Karl Asplund, Anders Zorn. His life and work, 1921, omnämnd s. 15.
Tor Hedberg, Anders Zorn. Ungdomstiden 1860‑1893, SAK 1923, omnämnd s. 45 samt avbildad s. 44.
Nils Lago-Lengquist, En konstälskares hem i Djursholm. Direktör och fru Axel Jacobsen, artikel i Svenska hem i ord och bilder, 1930, omnämnd s. 50 samt avbildad s. 48.
Gunnar Mascoll Silfverstolpe, Fritzes 1837-1937 – minnesskrift, 1938, avbildad.
Bo G. Wennberg, Mitt bästa konstverk. En konsthistorisk översikt från utställningen 1941 å Kungl. Akademien för de fria konsterna, 1942, omnämnd s. 129‑130 samt avbildad s. 125.
Christian Faerber (red.), Konst i svenska hem II: målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, 1942, band 5, upptagen i Fru Bessie Jacobsens samling, nr 379, s. 253.
Gerda Boëthius, ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören, 1949, omnämnd s. 98, 103 och 506, avbildad fig. 23 samt upptagen i förteckningen s. 538.
Gerda Böethius, Anders Zorn. An international Swedish artist. His life and work, 1954, omnämnd s. 17 samt avbildad pl. 26.
Hans Henrik Brummer, ZORNMCMLXXXIX, 1989, omnämnd s. 43‑44 samt avbildad s. 44.
Hans Henrik Brummer, Till ögats fröjd och nationens förgyllning – Anders Zorn, 1994, omnämnd s. 59‑60 samt avbildad s. 58.
Johan Cederlund, Zorn i Spanien, 2009, omnämnd s. 43 samt avbildad s. 47.

Anders Zorn

Moderskärlekens ömhet skildrad till fulländad briljans

Det var under mitten av november året 1881 som Anders Zorn begav sig till Cádiz. Detta var hans första resa till Spanien, en resa som skulle komma att bli av största betydelse för honom som konstnär, en av hans lyckligaste och mest produktiva perioder. I sina egna anteckningar har han senare i livet beskrivit att han under månaderna i Cádiz: ”målade med ett lif och lust som jag aldrig känt förr. Jag var andligt och fysiskt i mitt esse”. Tillkommen under denna viktiga period är den utsökta akvarellen ”Modersglädje”. Med en sanslös känsla för att förmedla intimitet och ömsint kärlek mellan den vackra modern och det lätt spjuveraktiga barnet visar den unge Zorn prov på sin oöverträffade begåvning i akvarellteknikens utmanande värld. Med snabba, distinkta och svepande penseldrag fångas samspelet mellan kvinnan och barnet som skildras i en kärleksfull och varm ögonblicksbild. Till den spanska ön lockades Zorn av havet och flickorna som enligt ryktet skulle vara de vackraste, i sina Självbiografiska anteckningar har han uttryckt följande: ”Emellertid var det något inom mig som drog mig till havet – där är alltid något som drar mig till havet. […] Åh denna härliga ö i Atlanten sambunden med en landremsa med fastlandet! Denna härliga havsluft som fyllde ens lungor, dessa vänliga gästvänliga människor och dessa förtjusande Caditanas! Då gällde som regel att de vackraste flickor kom från Cádiz”.

I boken Zorn i Spanien från 2009 beskriver Johan Cederlund, museidirektör, Zornmuseet i Mora, akvarellens tillkomst: ”Full av självförtroende gav sig Zorn i kast med vad som skulle bli två av hans huvudverk från den första Spanienresan, ’Kusinerna’ och ’Modersglädje’. […] ’Kusinerna’ blev Zorns första internationella framgång. Den visades på Salongen 1882 och tidningen ’La Presse’ skrev att Zorn var ’un aquarelliste de talent’. […] ’Kusinerna’ är daterad januari 1882. Genast därpå grep sig Zorn an nästa huvudverk, ’Modersglädje’, där en ung zigenerska ömt leker med sitt barn. Kompositionen, och framförallt barnet, påminner om Murillos kända målning ’Madonna med barnet’ (1665-66) som finns på Museo de Bellas Artes i Sevilla, och vilken Zorn kom att förvärva en kopia av. Precis som ’Kusinerna’ visar ’Modersglädje’ en rik variation mellan partier av flödande färg och precision i detaljer som kvinnans korallhalsband och silverörhänge.”

De båda akvarellerna sändes till Stockholm där de ställdes ut på Konstföreningen i Stockholm 1882 under hösten. ”Modersglädje” förvärvades av Zorns gode vän Edvard Casparsson som den 20 november samma år i ett brev till sin mor förtjust förklarar sitt köp: ”Jag vet ej om Ni skall tycka om den, men den är otvivelaktigt Zorns förnämsta tavla att se i Sverige, ja överhuvudtaget”, citerat av Hans Henrik Brummer i Till ögats fröjd och nationens förgyllning – Anders Zorn från 1994. Brummer själv skriver om akvarellen att ”Även om bilden genom sin övertydlighet kan förefalla banal saknas likväl anledning att ringakta dess emotionella innehåll. Under vissa betingelser kunde den rent av framkalla känslor av det renaste slag. Hans fästmö, Emma Lamm, skrev sommaren 1883 till sin tillkommande att hon fick en stark upplevelse inför ’Modersstolthet’; ’När jag såg din ’Modersstolthet’ kände jag den som det största jag sett av din hand. Hon var vacker denna tavla i färg och form. Det vet jag ej. Men man kände framför henne en fläkt av den ’levende Aand’ som utgör det stora i all alstring. Det var som om du när du målade den glömt omgivningen, för att intagas av en helig känsla av en modersömhet’.”

Möjligen var Emma något på spåren i sin beskrivning av akvarellen. Zorns levnadstecknare Gerda Boëthius anslöt till detta i sin beskrivning av motivet då hon kallat det: ”ett centralt arbete, som han lagt ned hela sin själ i. Det är starkt inspirerat och kompositionen är genial.” Alla dessa vurmande intryck av ”Modersglädje” visar akvarellens betydelse i den virtuose Zorns oeuvre. Men egentligen är superlativen helt onödiga, det räcker gott att stå framför detta mästerverk och låta sig hänföras av den makalösa tekniken och omslutas av all den innerliga kärlek som utstrålas.