Cronje Van Walleghems topp 3

Vår förste intendent Cronje van Walleghem berättar här om sina tre personliga favoriter ur Kvalitetsauktionen 30 – 31 maj 2023 i Stockholm.

Kat. nr 157 – Einar Forseth, ”Mälardrottningen” – skiss till utsmyckning i Gyllene salen, Stockholms stadshus.

I år 2023 firas några historiska händelser i Sverige: Vår kung, Carl XVI Gustaf, firas med 50 år på tronen som Sveriges statschef och det är 500 år sedan Gustav Vasa valdes till kung vid Riksmötet i Strängnäs den 6 juni 1523.

Dessutom fyller Stockholms Stadshus 100 år. Arkitekten Ragnar Östberg fick uppdraget att rita byggnaden. Östberg sägs ha influerats av italiensk renässans, nordisk gotik och bysantinsk konst vilket han förenade i en egen stil. Detta påkostade arkitektoniska smycke sparades inte heller när det gällde konstnärlig utsmyckning interiört.

Flertalet formgivare och konstnärer anlitades. Däribland Einar Forseth. Denne, då snart 30-årige konstnär, fick uppdraget av Östberg att utföra ritningar till guld- och glasmosaiken i Stadshusets Gyllene Sal, kanske det mest praktfulla rummet i hela byggnaden. Denna 44 meter långa bankettsal avslutas, på hela dess norra sida, med en praktfull och absolut magnifik fondvägg framställande ”Mälardrottningen”, en symbol för staden Stockholm. Ytan krävde nästan 19 miljoner mosaikbitar av färgat glas och hela 11 kilo av 23,5 karats bladguld. Bara guldets värde motsvarade omkring år 2010 nästan 3 miljoner kronor. Arbetet vilket utfördes av Puhl & Wagner från Berlin betalades, i dagens penningvärde, med nästan 12 miljoner kronor.

En av de skisser Forseth utfört för ”Mälardrottningen”, katalognummer 157, utbjudes nu på auktionen. Auktionen innehåller för övrigt flertalet föremål med anknytning till Stockholms Stadshus (se katalognummer 157 – 177 i katalogen).

Kat. nr 1005 – Fällbord, ett par

Innan 1700-talets mitt hade adelns och borgerskapets hem präglats av framförallt nordtyska, holländska och engelska möbler. När Riksdagen inför importförbud för möbler på 1730-talet i syfte att stödja inhemsk möbeltillverkning blev detta början till något av en guldålder för den svenska möbelkonsten. Med utvecklingen skapades nya möbeltyper. Från stora och robusta skåp till smakfullt fina och eleganta små bord. Redan före 1700-talets mitt hade skåp och byråar varit fanerade med alrot, men träslaget kom främst att förknippas med all den mängd alrotsfanerade fällbord, skrin och olika modeller småbord vilka tillverkades från 1700-talets senare del.

Auktionens mycket användbara och charmiga rotfanerade paret fällbord, katalognummer 1005, är en god representant för möbelkonsten från omkring år 1800. Borden här är utrustade med motställda små lådor där man enkelt kan lägga sina tillhörigheter exempelvis manschettknappar eller annat. Borden kan praktiskt flyttas undan med uppfällda skivor för att ge mer plats i rummet. Således utmärkta bord för vår tids boende!

Kat. nr 336 – Madeleine Pyk

Madeleine Pyk är en av Sveriges mest omtyckta konstnärer, som med sin starka kolorit och oftast humoristiska motivval i en naivistisk stil, lyckas förmedla en härlig positiv upplevelse och glädje. Poeten och dramatikern Kristina Lugn lär ha sagt någon gång att det finns ett kök, ett badrum och en Madeleine Pyk-tavla i varje svenskt hem. Pyks motiv visar ofta fantasifulla figurer, olika djur såsom katter och tigrars väsen, stadsbilder och landskap. Auktionens målning, katalognummer 336, ”Vem kan segla förutan vind” är en målning vilken väl stämmer överens med sagda och är en bra beskrivning för de målningar som Madeleine Pyk skapar.

Frågor om auktionen? Tveka inte att kontakta Cronje via walleghem@uppsalaauktion.se

Kvalitetsauktion 30 – 31 maj 2023