högklassig Terrin med lock av simson ryberg

Nr 469 Terrin med lock Silver. Högklassigt arbete i rokoko. Simson Ryberg, Stockholm 1775. Oval form på fyra genombrutna fötter med bladanfang. Uppsvängda hänklar med blomster och bladafang. Lockknopp i form av blomsterkvist med frukt. Ciselerad dekor. Graverad viktangivelse 158 5/8 lod. L inklusive hänklar 38, H 27 cm. Vikt ca 2100 gram.

Jämför med en liknande terrin med lock av Pehr Zethelius i Nationalmuseums samlingar NMK 1/1977.

UTROP

800.000 – 1.000.000 SEK
€ 76.000 – 95.000

PROVENIENS

Grevliga ätten Sparre af Söfdeborg nr 66. Tidigare i samlingarna på Torpa slott, Länghems socken, Västra Götalands län.
Terrinen är sannolikt beställd till bröllopet mellan greve Claes Erik Sparre af Söfdeborg (1746-1829) och friherrinnan Mariana Helena Ehrenkrona (1748-1820) som ägde rum på Idingstad i Östergötland 1775, samma år som terrinen är stämplad. I bouppteckningarna efter paret, daterade 1821 respektive 1830, nämns bland ”Silfwer vid Thorpa ”, ”5 st Större och mindre Terriner 634 lod”, motsvarande 8,426 kilo silver.
Jämför med en terrin stämplad av Nils Dahl, Linköping 1754-1759, med samma proveniens såld på Bukowskis auktion 568, våren 2012. Denna terrin föregår stilistiskt den nu aktuella med mer senbarocka drag i karaktären och härstammade troligen från brudens mormor, Mariana Burensköld gift von Schwerin (1694-1774), arvtagare till det stora Burensköldska fideikommisset.

Svenskt Silver 1500-1850, Nationalmuseum, jämför med liknande terrin av Pehr Zethelius s. 290.

Högklassig terrin med lock ur en grevlig samling

Som många hantverkare under skråtiden föddes silversmeden Simson Ryberg in i sitt yrke. Hans far var smeden Johan Ryberg verksam i Uddevalla 1720-1757 (1760). Efter faderns död år 1757 drev modern verkstaden vidare tillsammans med en verksgesäll, ett vanligt förfarande under tiden. Simson skrevs in i läran hos modern år 1758 och lämnade verkstaden 1764, då övertagen av hans svåger Anders Schotte. Med tanke på att även Simsons bröder Bengt och Johan Fredrik var verksamma silversmeder i Uddevalla kan det tänkas att han såg vägen till mästare som väl lång i hemstaden. Simson begav sig till huvudstaden där han blev mästare år 1771 och gifte sig med silversmedsänkan Anna Maria Gillberg, tidigare gift med smeden Henrik Lundgren. Här drev han sin verksamhet i dryga 35 år innan han dog vid 66 års ålder år 1807.

Att Simson Ryberg var en särskilt skicklig mästare visar hans efterlämnade arbeten tydligt prov på. Bland dessa finner vi bland annat en mycket vacker kaffekanna i fullt utvecklad rokoko stämplad år 1774 i Nationalmuseums samlingar (NMK 32/1915). Väl nämnvärd i samma samling är också en tydligt antikiserande skål med lock vilken Ryberg utfört efter förlaga av Carl August Ehrensvärd stämplad år 1798 (NMK 69/1949).

Auktionens terrin är högklassig och utförd i fullt utvecklad rokoko. Som föremål betraktat är terrinen med lock kanske det allra mest praktfulla som tillverkades i silver under svensk rokokotid till det dukade bordet. Dess exklusivitet gjorde dem synnerligen svåråtkomliga och var förbehållna hovet och den rikare aristokratin. Rokokotidens silverterriner är sällan förekommande på auktionsmarknaden och eftertraktade till de allra viktigaste samlingarna av svenskt 1700-talssilver.