John Bauer (1882-1918)

”… nu kunde han tydligt höra rösten.” – ur ”Kungens starkaste man”

Nr 433 John Bauer (1882-1918). ”… nu kunde han tydligt höra rösten.” – ur ”Kungens starkaste man”. Signerad John Bauer. Tusch och akvarell med täckvitt på papper, 26 x 20 cm.

Illustration till Emves saga ”Kungens starkaste man” ur ”Lilleputt. Barnens minsta julbok utgifven af Stina Quint”, nr 4, 1906.

UTROP

250.000 – 300.000 SEK
€ 23.000 – 28.000

Stina Quint (red.), Lilleputt. Barnens minsta julbok utgifven af Stina Quint, 1906, avbildad s. 49.

I den förtrollade skogen med John Bauer

Sagan ”Kungens starkaste man” av Emve publicerades ursprungligen 1906 i Lilleputt. Barnens minsta julbok utgifven af Stina Quint, nr 4.

Vid en enorm mossbelupen sten i skogen står en liten bonddräng som heter Bert Bertilsson, med händerna lutade mot dess vägg och örat intill. Han har klättrat upp på en annan sten, söker kanske efter någonting vi andra inte ser. Den karakteristiska luvan som hänger ner för hans rygg och de spetsiga skorna är återkommande hos Bauer. Här visar han med utsökt teknik hur han med ytterst få färgtoner lyckas skapa ett djup och dynamik i skogens mäktiga värld där några fallna trädstammar i förgrunden och bakgrundens mäktiga furor ramar in scenen.

”… nu kunde han tydligt höra rösten. Den ljöd mild och mjuk och tillika oändligt sorgsen: ’I bergets mörka kamrar jag vandrar kring, och trollet guldet hamrar till vigselring. Hvem hjälper mig ut, innan året blir slut? Hvem hjälper mig ut?’ Så hördes ett förskräckt utrop och därpå en grof, hånfull stämma: -Hahaha, lilla prinsessa, dig hjälper ingen ut! Endast kungens starkaste man kan öppna min bergaport […]”.

Det är nu Bert Bertilsson förstår att prinsessan är fånge hos trollen. Han vill inget mer än att befria henne. Han skyndade till kungen för att berätta de glada nyheterna. Kungen blev så överväldigad och förberedelserna för färden till trollets berg påbörjades direkt. Kungarikets starkaste män försökte öppna porten utan att lyckas. Men då kom Bert och slog sin knutna hand mot stenen och plötsligt sprängdes porten upp. Så blev den klena bonddrängen Bert Bertilsson kungens starkaste man.

Tidigt visades John Bauers konstnärliga intresse, redan som liten såg han världen i bilder framför sig och lär till och med som fyraåring ha uppmanat sin mor att blunda så att hon kunde se allt vackert som han själv såg. Att Bauer var perfektionist står klart när vi betraktar hans synnerligen detaljerade och fulländat komponerade bilder som är resultatet av många timmars arbete och utmaningar, han började ofta med skisser i frimärksstorlek för att successivt utveckla bilderna till sina illustrationer. Därför finns ofta hans välkända motiv i flera olika utföranden och storlekar. Med rötterna i den småländska skogen, där han själv som människa fann sitt rätta jag, har han med inspiration från äldre tiders mästare skapat en syntes i ett måleri som är särpräglat och fullkomligen hänförande.

När John Bauer som tjugofemåring fick uppdraget att illustrera serien ”Bland Tomtar och Troll” som gavs ut av förlaget Åhlén & Åkerlund första gången till julen 1907 hade han nog aldrig kunnat föreställa sig den osannolika betydelse detta skulle ha för hans popularitet. Genom Bauers försorg har den svenska berättelsens traditioner, sägner och mysticism fått liv. Av dessa har vi alla formats och genom bilderna av skogens väsen, av trollen, prinsessorna, riddarna och älvorna kommer Bauer för alltid att förbli vår främsta sagomålare. Med djupaste respekt för naturen, för sagoberättandet och för det mänskliga väsendets innersta känslor har han i sina bilder lyckats förtrolla oss till en alldeles särskild resa i tid och rum till fantasiernas fjärran länder.

Idag uppskattas John Bauers konstnärsgärning som aldrig förr, han har genom sitt unika bildspråk influerat andra konstnärer och betraktas som en föregångare och inspirationskälla för senare tiders fantasy-skapare, illustratörer och bildkonstnärer. Detta har också medfört ett förnyat intresse hos samlare, såväl i Sverige som i utlandet, vilka särskilt funnit en fascination i de skönhetsvärden som John Bauers konst förmedlar. Livet blev för John Bauer alltför kort men konsten är längre, idag lever hans sagor vidare och genom dem människans mystiska essens med rötterna i naturens magiskt besjälade storslagenhet.

Amanda Rass

Assistent

Konst
Tel: 0720-70 22 61
rass@uppsalaauktion.se