Antoine Pesne (Frankrike 1683‑1757). Hans krets.

Parporträtt föreställande konung Adolf Fredrik (1710‑1771) och hans gemål drottning Lovisa Ulrika (1720‑1782).

Nr 667 Antoine Pesne (Frankrike 1683‑1757). Hans krets. Parporträtt föreställande konung Adolf Fredrik (1710‑1771) och hans gemål drottning Lovisa Ulrika (1720‑1782). Olja på uppfodrad duk, 146 x 113 cm (vardera).

Rikt skurna ramar i rokoko utförda efter ritningar av arkitekten Carl Hårleman (1700-1753).

UTROP

400.000 – 500.000 SEK
€ 35.000 – 44.000

PROVENIENS

Tidigare i samlingarna på Thureholm, Södermanland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Thureholms slott, Södermanland, 1908, avbildade s. 417, omnämnda s. 420 (med placering i förmaket våning 1).

I synnerligen rikt skura och förgyllda ramar, utförda efter ritningar av Carl Hårleman, syns konung Adolf Fredrik (1710-1771) och hans gemål drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) avporträtterade. I dessa förnämliga representationsporträtt är Lovisa Ulrika iklädd robe de jour, alltså i hennes kröningsdräkt i silverbrokad och hermelinmantel. Bredvid ligger regalierna på hennes högra sida. Adolf Fredrik avbildas som fältmarskalk i rustning, hermelinmantel och med serafimerordens blå band.

Den här typen av pampiga paradporträtt av kungligheter utfördes av flera konstnärer och hade en viktig funktion. De beställdes och skänktes som gåvor till andra furstehus runt om i Europa som ett led i att stärka monarkin och manifestera sin rikedom och makt. En av de konstnärer som anlitades var fransmannen Antoine Pesne (1683-1757). Han hade varit hovmålare åt Fredrik I av Preussen. I Berlin mötte han för första gången prinsessan Lovisa Ulrika, som valde att fortsätta anlita honom efter att hon själv kommit till Sverige. Efter Adolf Fredrik och Lovisa Ulrikas kröning 1751 beställdes flera porträtt av Pesne och eftersom efterfrågan och behovet var stort utfördes samtida kopior av andra skickliga konstnärer. Slott och herresäten runt om i landet skulle prydas med kungen och drottningens porträtt!

De utsökta ramarna är ritade av Carl Hårleman (1700-1753). Han var en av Sveriges främsta arkitekter verksam under rokokon. Jämför med Hårlemans gestaltning av lilla riksvapnet i Lovisa Ulrikas bibliotek på Drottningholm (se Göran Alm, Carl Hårleman och den svenska rokokon, 1993, s. 130). De förgyllda ramarna är rikt skulpterade med rocailler, akantusblad och andra ornament. De kröns av en kungakrona och lilla riksvapnet som flankeras av vingar.

Dessa magnifika representationsporträtt har tidigare tillhört samlingarna vid Thureholms slott i Södermanland, för övrigt ritat av Carl Hårleman. I Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början syns de avbildade med placering i förmaket på första våningen.