Ulf Wahlberg
Auktion 9 februari 2021

Specialauktion 9 februari 2021 i Stockholm

ULF WAHLBERG
– ett konstnärsliv i backspegeln

Uppsala Auktionskammare har glädjen att presentera en fantastisk samling med målningar och akvareller ur konstnären Ulf Wahlbergs kvarlåtenskap! Samlingen ger en unik inblick i Wahlbergs produktion och innehåller ett flertal verk som aldrig tidigare bjudits ut på auktion. Flera av konstnärens mest monumentala målningar med ikoniska dragsters och bilvrak från 1960-talets USA återfinns i samlingen, liksom banbrytande abstrakta målningar, färglyriska stilleben och drömlika fantasilandskap. Välkommen in i en värld präglad av en nyfikenhet bortom det egna landets gränser, och kärleken till amerikanska bilar och fartfylld racing!

Auktion: 9 februari 2021, kl. 18
Visning: 3 – 8 februari 2021
Nybrogatan 20, Stockholm

Utforska hela katalogen »

Viktig information till våra kunder

Visning av samtliga objekt och auktion äger rum i Stockholm på Nybrogatan 20. Som alltid står vi till tjänst med att besvara frågor via både telefon och mail, varmt välkommen att kontakta våra engagerade medarbetare.

PRIVATA VISNINGAR 3 – 8 FEBRUARI
Vi hoppas att så många möjligt av våra kunder väljer att boka en privat visning på Nybrogatan 20 i Stockholm. Under 30 minuter har man då möjlighet att besöka visningen med totalt sex besökare i lokalen (total visningsyta är c:a 400 kvm). De privata visningarna kan bokas varje hel- och halvtimme enligt följande:

Vardagar kl. 9 – 11 och kl. 17 – 18
Lördag & söndag kl. 10 – 12

För att boka en privat visning ring tel. 018-12 12 22 eller via e-post: mail@uppsalaauktion.se

ÖPPEN VISNING 3 – 8 FEBRUARI

Vi kommer under övriga tider att hålla visningen öppen för max 20 besökare samtidigt i lokalen (total visningsyta är c:a 500 kvm). Vi uppmanar alla våra besökare att hålla minst två meters avstånd och gärna bära munskydd, vilket även våra medarbetare gör. Öppettider på Nybrogatan 20 i Stockholm:

Vardagar kl. 11 – 17.
Lördag & söndag kl. 12 – 17.

PERSONLIGA DIGITALA VISNINGAR

Välkommen att boka en privat visning via FaceTime eller annan digital videotjänst tillsammans med en av våra medarbetare.

BUDGIVNING OCH AUKTION

Vi rekommenderar alla våra kunder att delta i auktionen genom något av följande alternativ via distans:
– Lämna inropsuppdrag på förhand
– Lägga maxbud på förhand via vår hemsida
– Budgivning per telefon
– UAK Livebid (budgivning i realtid via vår hemsida)

Auktionssalen kommer att vara öppen under auktionsdagen 9 februari, dock för ett begränsat antal budgivare samtidigt.

Alla kan följa slagauktionen i realtid via vår hemsida.

EFTER AVSLUTAD AUKTION

All utlämning sker från vårt kontor på Nybroagan 20 i Stockholm, öppet vardagar kl. 10 – 12 samt kl. 13 – 17. Alla objekt skall hämtas inom tio (10) dagar efter avslutad auktion.

Varmt tack på förhand för ert förtroende och lycka till inför budgivning!

Specialauktion 9 februari 2021

Objekt ur aktuell auktion