sökes: DESIGN från FIRMA svenskt tenn

Just nu söker vi möbler, design och konsthantverk från Firma Svenskt Tenn till vår kommande Internationella Kvalitetsauktion för Modernt och Samtida som äger rum 9 – 12 november 2021.  Auktionen kommer att äga rum i vår auktionssal på Nybrogatan 20 i Stockholm.

År 1924 slog Estrid Ericson upp portarna till Firma Svenskt Tenn och tio år senare knöts den österrikiske arkitekten Josef Frank till företaget. Tillsammans blev de en oslagbar duo som förändrade svensk inredning i grunden. Knappt hundra år senare är Svenskt Tenns färgstarka och personliga stil ständigt efterfrågad.

Vid våra tidigare Internationella Kvalitetsauktioner har vi haft glädjen att sälja Anna Petrus ”Profilvasen” från 1928 signerad Firma Svenskt Tenn för 540.000 kr samt Josef Franks skåp ”Flora” från 1950-tal för 520.000 kr. Uppsala Auktionskammare har också haft äran att sälja Josef Franks brickbord modellnummer 2110 från 1950 för 185.000 kr. Våra tidigare noteringar visar att vi kan konsten att sälja – ta chansen och sälj till rekordpriser!

Varmt välkommen att kontakta våra experter för fri värdering, inlämning och rådgivning.

Tel: 018-18 35 26
Mobil: 0720-70 67 89

Karl Green

Tel: 018-18 35 14
Mobil: 0701-08 14 04
green@uppsalaauktion.se

Tidigare noteringar i urval