Äldre möbler & speglar

Äldre möbler & speglar

Möbler tillverkade före skråväsendets upphörande, det vill säga innan år 1846 kallas inom antikvärlden för äldre möbler. Stilepokerna renässans, barock, senbarock, rokoko, gustaviansk, sengustaviansk, empire samt deras internationella motsvarigheter så som Louis XV och Louis XVI hör alla till denna kategori.

Generellt kan man säga att äldre möbler och konsthantverk som är högt betalda idag även var exklusiva när de tillverkades. Inredningar och föremål skulle avspegla beställarens samhällsposition och det var viktigt att genom konsthantverket visa sin dignitet. I och med detta tillverkades en stor mängd exklusiva föremål för de övre stånden i dåtidens samhällen.

Skråväsendet och hallrätten såg till att konsthantverkarna höll en jämn, hög nivå på sina arbeten. Ämbetets och hallrättens olika kontrollorgan krävde ofta en mästarsignatur på möblerna och konsthantverket och det är genom dessa signaturer som vi idag kan härröra vem som var mästaren, när och var det tillverkades samt i vissa fall kvalitetsnivån. Under århundradena har dessa föremål genom arv och auktioner spridits i samhället och kan nu återfinnas i både slott och koja.

Uppsala Auktionskammare är känt för att varje auktionssäsong presentera en genuin samling av äldre möbler från svenska privathem. Under våren 2008 sålde Uppsala Auktionskammare Sveriges dyraste möbel någonsin, en unik lacksekretär av Stockholmsmästaren Nils Dahlin som såldes till en svensk privatperson för 18 miljoner kronor. Uppsala Auktionskammare här även med framgång förmedlat möbler av Georg Haupt, den gustavianska tidens möbelmästare framför andra. Bland flera exempel sålde Uppsala Auktionskammare en byrå av nämnda mästare under hösten 2011 för 4,3 miljoner kronor.

Marknaden är i dagsläget fortsatt stark för äldre möbler och speglar av hög kvalitet och de äldre mästarnas högkvalitativa arbeten fortsätter förtjusa en köpstark auktionspublik. Uppsala Auktionskammares svenska och internationella kunder söker ständigt efter nya objekt.

Till kommande kvalitetsauktioner söker vi högklassiga möbler av följande mästare

Georg Haupt, Nils Dahlin, Olof Martin, Lorentz Nordin, Gottlieb & Fredrik Iwersson, Gustaf Adolph Ditzinger, Anders & Lorentz Wilhelm Lundelius, Jonas Hultstén, Nils Petter Stenström, Christan & Johan Christian Linning, Gustaf Foltiern, Jöns Efverberg, Christopher Tietze Johan Jacob Eisenbletter, Johan Wilhelm Metzmacher, Israel Millman, Mathias Engström, Jacob Sjölin, Nicklas Korp, Nils Asplind, Carl Didrick Fick, Pehr Ljung, Ernst Philip Thoman, Johan Petter Berg, Burchard Precht, Christian & Gustaf Precht, Erhhardt Göbel, Johan Åkerblad, Anders Öberg, Busch & Echtler, Samuel Bomanson, Jonas Frisk, Carl Gustaf Fyrwald, Lago Lundén, Niclas Meunier, Nils Sundström, Carl & Lars Magnus Thim, Anders Hellman, Carl-Magnus Sandberg, Alexander Thunberg, Erik Öhrmark, Melkior Lundberg, Ephraim Ståhl, Johan-Erik Höglander med flera.

  • Sekretär, Rokoko, högklassigt stockholmsarbete signerad Nils Dahlin. Såld för 18 miljoner kr. Dyraste möbeln såld på auktion.
  • Byrå, Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete signerad Georg Haupt. Såld för 4,3 miljoner kr
  • Byrå, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete signerad Georg Haupt. Såld för 3,7 miljoner kr
  • Salongsbord, ett par, mikromosaik och brons, 1800-tal. Sålda för 2,8 miljoner kr
  • Damarbetsbord, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, signerat Gottlieb Iwersson.
    Sålt för 950.000 kr
  • Skrivbord, Barock, 1600-talets slut, stockholmsarbete. Sålt för 790.000 kr
  • Kabinettskåp, Barock, Indien. Sålt för 515.000 kr
  • Sullastolar, ett par, Högklassiga gustavianska stockholmsarbeten.
    Signerade Carl Johan Wadström. Sålda för 270.000 kr
  • Armlänstol, Empire, högklassigt stockholmsarbete, signerad Johan Öman. Såld för 210.000 kr
  • Spegellampetter, ett par, Gustavianska. Sålda för 475.000 kr
  • Spegel, Rokoko, stockholmsarbete i Carl Hårlemans art. Såld för 315.000 kr
  • Spegellampetter, ett par, Senbarock, stockholmsarbeten. Tillverkade vid Burchard Prechts verkstad. Sålda för 215.000 kr