Modern svensk konst

Modern svensk konst

Intresset för modern svensk konst har stadigt ökat under de senaste årtiondena med stigande auktionsnoteringar som följd. Svensk modern konst förknippas främst med de banbrytande konstnärer som introducerade den modernistiska konströrelsen i Sverige under 1900-talets första årtionden. Med inspiration hämtad hos den europeiska modernismen är Matisseeleverna Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén och Leander Engström särskilt framträdande. Under sin samtid emottogs de som radikaler på den svenska konstscenen med sitt banbrytande måleri och idag är deras tidiga verk starkt efterfrågade av auktionspubliken. Hela 1900-talets svenska konstscen präglas av olika strömningar som ofta löper parallellt med varandra.

I takt med den moderna konstens och designens ökade popularitet har även intresset för modern skulptur ökat. Precis som i förhållandet med konst och grafik så finns det, tack vare många duktiga gallerister i Sverige, modern internationell skulpturkonst av hög klass i vårt land. Det finns även flera duktiga svenska skulptörer under 1900-talet som är internationellt efterfrågade.

Bland de främsta och mest efterfrågade strömningarna och
konstnärerna på auktion idag kan nämnas:

Matisseelever t.ex.
Isaac Grünewald, Sigrid Hjertén, Leander Engström, Einar Jolin, Nils Dardel, Maj Bring

Kubister t.ex.
Gösta Adrian-Nilsson, Otto G. Carlsund, Dick Beer, Otte Sköld, John Sten, Dick Beer

Göteborgskolorister t.ex.
Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Carl Kylberg, Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Alf Lindberg

Halmstadgruppen t.ex.
Axel Olsson, Eric Olsson, Stellan Mörner, Waldemar Lorentzon, Esaias Thorén, Sven Jonson

Naivister och folkskildrare t.ex.
Hilding Linnqvist, Eric Hallström, Olle Olsson-Hagalund, Gideon Börje, Bror Hjorth, Sven X:et Erikson

Konkretister t.ex.
Olle Baertling, Pierre Olofsson, Olle Bonniér, Lennart Rodhe

Skulpturer t.ex.
Arne Jones, Eric Grate, Bror Hjorth, Christian Berg m.fl.

Tel: 018-18 35 19

  • Isaac Grünewald, ”Vid den stora blombuketten”. Såld för 4,3 miljoner kr.
  • Leander Engström, Fjällandskap med vilande fåraherde. Såld för 960.000 kr.
  • Einar Jolin, Stockholm - vy mot Riddarholmen och Stadshuset. Såld för 450.000 kr.
  • Sigrid Hjertén, Utsikt över Stadsgården. Såld för 980.000 kr.
  • Gösta Adrian-Nilsson, "Gardister". Såld för 735.000 kr.
  • Carl Kylberg, "Morgon i hamnen". Såld för 1,5 miljoner kr.
  • Ivan Ivarson, Fiesole - Kvinna i sydländskt landskap. Såld för 280.000 kr.
  • Inge Schiöler, "Inloppet till Sundet". Såld för 530.000 kr.
  • Ragnar Sandberg, Nattvandrare - Flanörer i Göteborg. Såld för 560.000 kr.
  • Hilding Linnqvist, "Sommarkväll vid Gröndal". Såld för 540.000 kr.
  • Olle Olsson-Hagalund, Emil Johnsons affär i Hagalund. Såld för 490.000 kr.
  • Bror Hjorth, ”Utsikt över Upsala Ekeby”. Såld för 980.000 kr.
  • Olle Baertling, "ARISIBK". Såld för 2,5 miljoner kr.