Äldre silver

Silver som material har alltid varit högt skattat. Under flera årtusenden har människor världen över köpt silverföremål både för att använda som bruksföremål och som en investering. I det förindustriella bondesamhället köpte man nästan alltid en silverbägare eller en dosa om kassan medgav eftersom man ansåg att värdet var beständigt. Både svenska och utländska silversmeder har under århundradens lopp tillverkat fantastiska föremål som idag är eftertraktade av samlare. Genom noggrann katalogisering och identifiering av stämplar har vi arbetat upp en stor kundkrets av silversamlare både nationellt och internationellt.

Äldre silver

Flera av de svenska silversmederna har under tider producerat föremål av internationell toppklass. En sådan mästare är Jonas Thomasson Ronander som med en sällan skådad formsäkerhet skapade silverföremål under svensk rokokotid. Under våren 2016 sålde Uppsala Auktionskammare paret ljusstakar i rokoko av Ronander för 390 000 kronor. Bland svenskt silver efterfrågas främst 1600- och 1700-talssilver samt ljusstakar, bordssilver och bägare från olika tidsepoker och i olika stilar.

Uppsala Auktionskammare har även förmedlat flertalet Ryska silverföremål för höga priser, främst av verkstäderna Fabergé, Gratchev, Rückert, Sazikov och Chlebnikov.

Uppsala Auktionskammares noggranna arbete på silveravdelningen har genom åren lett till många försäljningsframgångar för våra säljare. Vi har bland annat uppnått 16 miljonnoteringar av ryskt silver och flertalet andra mycket höga noteringar för svenskt och utländskt silver.

Oscar Silfverhielm
Tel: 018-18 35 13
silfverhielm@uppsalaauktion.se

  • Salvers, ett par, av Robert-Joseph Auguste, Paris 1784/85. Sålda för 1,8 miljoner kr
  • Kallskål, Johan Nützel, Stockholm 1703. Karolinsk. Såld för 1,1 miljon kr
  • Ljusstakar, ett par, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1764. Sålda för 495.000 kr
  • Ljusstakar, ett par, högklassiga stockholmsarbeten i rokoko. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1760. Sålda för 395.000 kr.
  • Bratina, Heinrich von Köln, Riga, verksam 1676-1692 (1696), förgyllt silver. Såld för 340.000 kr
  • Ljusstakar, fyra stycken, Pehr Zethelius, Stockholm 1794. Sålda för 310.000 kr
  • Praktterrin med lock och fat, högklassigt danskt arbete. Poul Jensen Thielgaard, Odense 1798. Såld för 220.000 kr
  • Praktpjäs från Stockholmsutställningen 1897, Högklassigt arbete av Karl Anderson, Stockholm 1897. Silver. Såld för 185.000 kr
  • Matbestick, 133 delar, Tiffany & Co, New York, ”Japanese”. Sålda för 450.000 kr.
  • Karotter, 4 stycken, Andrew Fogelberg och Stephen Gilbert, London 1785. Sålda för 390.000 kr.
  • Pokal med lock, Claus Lauritzen Lave, Köpenhamn 1699. Såld för 370.000 kr.
  • Buckelpokal med lock, Hamburg, 1600-talets mitt. Såld för 245.000 kr.

Vad kan ditt silver vara värt?