Äldre konsthantverk & tenn

Äldre konsthantverk är en övergripande term som innefattar allt europeiskt äldre konsthantverk från ljuskronor till jordglobar, från brännförgyllda bordspendyler till föremål av porfyr och tenn. Avdelningen innefattar konsthantverk från många olika länder och perioder. Det äldre konsthantverk som brukar förekomma ute på marknaden är oftast från 1600-talets renässans och fram till 1800-talets slut.

Begreppet äldre konsthantverk innefattar således: Bordspendyler, ljuskronor, lampetter, amplar, bouilottelampor, ljusstakar, föremål tillverkade av porfyr, appliquer, golvur, fajanser, bordsplateauer, bronser, järnsmide, figuriner, svenska 1700-tals kakelugnar, jord- och himmelsglobar, dörröverstycken, kandelabrar m.m.

Äldre konsthantverk & tenn

Intresset för föremål ur denna kategori är fortsatt mycket starkt. Uppsala Auktionskammare har med stor framgång förmedlat unika svenska kulturföremål under åren där vissa försäljningar sticker ut lite extra. Under våren 2016 såldes exempelvis två föremål härstammande från den framstående svenske bronsciselören Fredrik Ludvig Rung. Dessa var en utsökt bordspendyl med fodral i gammal klittporfyr dekorerad med bronsmonteringar av egyptiserande bronsmonteringar av nämnde Rung. Samma auktion innehöll även paret appliquer i brännförgylld och patinerad brons, signerade av samme mästare. Föremålen såldes för 780 000 kronor respektive 755 000 kronor. Marknaden för det högkvalitativa och unika konsthantverket är stekhet!

Har du hört talas om uttrycket “fattigmanssilver”? Så sade man förr om tenn och föga anandes att många tennföremål skulle komma att betinga betydligt högre värden än många silverföremål. Det finns flera tennsamlare i Sverige som baserar sitt intresse på en rad olika punkter. Tenn tillverkat i Sverige är nästan alltid stämplat från och med 1600-talets mitt till det sena 1800-talet med en stadsstämpel, en mästarstämpel och en årsstämpel. En del samlar tenn utifrån tillverkningsort, andra efter föremålstyp och några efter ålder.

Uppsala Auktionskammare har under åren fått förtroendet att försälja hela eller delar av några av landets förnämsta tennsamlingar. Som exempel kan nämnas Bengt Jansons stora tennsamling med över 300 auktionsnummer tenn som såldes år 2005 till rekordpriser.

Mest efterfrågat är tenn från 1600- och 1700-talen och främst föremål så som ljusstakar, terriner och målkärl. Tennföremål märkta med kungliga inventarienummer och ägarmärkningar är också mycket eftersökta.

För våra köpstarka kunders räkning söker vi svenskt och utländskt äldre konsthantverk, så som ljusstakar, ljuskronor, amplar och bronser, av följande mästare till våra kommande kvalitetsauktioner: Philippe Thomire, Claud Galle, Carl Henrik Brolin, Fredrik Ludvig Rung, Carl Ludvig Mangeot, med flera.

  • Urna på fot, Empire, blybergsporfyr. Såld för 430.000 kr
  • Kandelabrar, ett par, Empire, högklassiga parisarbeten. Sålda för 370.000 kr
  • Urnor, ett par, Empire, Sverige. Sålda för 345.000 kr
  • Kandelabrar, ett par, Empire, stockholmsarbeten. Sålda för 310.000 kr
  • Bordspendyl, Högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete av Fredrik Ludvig Rung. Såld för 785.000 kr
  • Bordspendyl, "Pendule à l'éléphant". Tillskriven Jean Joseph de Saint-Germain. Såld för 395.000 kr
  • Bordspendyl, ”Pendule l’Afrique”, omkring år 1800, Paris. Såld för 330.000 kr
  • Terriner, ett par, Högklassiga Stockholmsarbeten i rokoko av Eric Pettersson Krietz, Stockholm, 1770. Sålda för 245.000 kr
  • Teodolit, Bayern, 1500-tal. Såld för 3,3 miljoner kr.
  • Jord- och himmelsglob, ett par. Daterade 1736, Nürnberg. Sålda för 450.000 kr.