16 – 17 april 2024 i Stockholm

Kvalitetsauktion

Våren knackar på dörren och vad passar då bättre än att se om sitt hem, kanske finns dina nya samlarfavoriter i auktionskatalogen? Upptäck ett stort utbud av spännande konst från olika tidsepoker liksom moderna designklassiker, skulpturer, äldre möbler och konsthantverk, mattor, glas och keramik, asiatiskt konsthantverk, kinesiskt porslin, silver, kulturföremål, smycken, klockor och mycket mer! Auktionen erbjuder konst av välkända namn som Oskar Bergman, Albert Johansson, Ernst Billgren, Sven Jonson, Madeleine Pyk, Anders Knutsson, John Bauer med flera. Auktionen bjuder även på ett gediget utbud av möbler och konsthantverk från Firma Svenskt Tenn. Varmt välkomna att utforska katalogen och besöka vår visning i Magasin 1, Frihamnen!

Slagauktion 16 april 2024, med start kl. 10
Design, nr 1 – 169
Modern & samtida konst, nr 170 – 266
Modern grafik, nr 267 – 307
Smycken & preciosa, nr 308 – 478
Klockor & fickur, nr 479 – 499

Slagauktion 17 april 2024, med start kl. 10
Asiatiskt, nr 500 – 601
Klassisk konst, nr 602 – 705
Klassisk grafik & böcker, nr 706 – 738
Klassiska möbler, nr 739 – 805
Klassiskt konsthantverk, nr 806 – 876
Klassiska mattor & textilier, nr 877 – 896
Klassiskt silver, nr 897 – 966
Lego, nr 967 – 1006
Samlarföremål, nr 1007 – 1017

Välkommen på visning i Magasin  1

Visning 12 – 15 april 2024
Vardagar kl. 10 – 17
Lördag & söndag kl. 11 – 16

Varmt välkommen till oss i Magasin 1, Södra Hamnvägen 8 i Stockholm.

Special: En samling smycken av Suzanne Färnert

I de gamla gränderna vid Uppsala Domkyrka ligger den färgsprakande och moderna smyckeateljé där Suzanne Färnert är verksam. På 1970-talet började hon sin karriär inom smyckekonsten som lärling hos Claes Giertta (1926–2007). Efter hon fått sitt gesällbrev öppnade hon egen verkstad i Uppsala. Hennes ambition har alltid varit att skapa något säreget och annorlunda. Hantverket och kvalitén har hon aldrig kompromissat med. Inspirationen är hämtad från det strama skandinaviska uttrycket i kombination med det sensuella från sekelskiftets Wien. Uppsala Auktionskammare är glada över att få presentera Suzanne Färnerts privata smyckesamling som sträcker sig från tidigt 1970-tal ända tills idag.

Utforska samlingen här »

Kvalitetsauktion 16 – 17 april 2024

Objekt ur aktuell auktion

Värdering & inlämning