6 mars 2024 i Stockholm

SpecialAUKTION: Ulf Trotzig

Med stor glädje presenterar Uppsala Auktionskammare en specialauktion med 53 målningar av Ulf Trotzig – naturens expressionist. Samlingen, med proveniens från konstnärens kvarlåtenskap, spänner över hela Ulf Trotzigs fascinerande konstnärskap, från 1950-talet till 2010-talet. Med en makalös känsla av kraft och energi fyllde Trotzig sina väldiga dukar och fångade sina motiv med svepande långa penseldrag i en intensivt uppdriven färgskala. Träden, fåglarna och människan är återkommande teman genom decennierna och som ingen annan har Ulf Trotzig med sann expressivitet fångat och förmedlat naturens starkaste känslor. Samlingen bjuds ut till försäljning under en kvällsauktion på Nybrogatan 20 i Stockholm den 6 mars.

Varmt välkomna att utforska katalogen och njuta av detta fantastiska konstnärskap under visningsdagarna i Stockholm!

Slagauktion

6 mars 2024, med start kl. 18
Väl mött på Nybrogatan 20, Stockholm

Välkommen på visning på Nybrogatan 20 i Stockholm

Visning 28 februari – 6 mars 2024
Vardagar kl. 10 – 17
Lördag kl. 11 – 16

Varmt välkommen till oss på Nybrogatan 20 i Stockholm

Samtal om Ulf Trotzigs konstnärsskap

Lördag 2 mars kl. 14 på Nybrogatan 20 i Stockholm
Chefsintendent Knut Knutson samtalar om Ulf Trotzigs konstnärskap tillsammans med medlemmar ur konstnärens familj samt galleristen Yan Leger.

Specialauktion: Ulf Trotzig 6 mars 2024

Objekt ur aktuell auktion

Värdering & inlämning