Modern design

Runt sekelskiftet 1900 trädde en skara arkitekter och konstnärer fram som drömde om att förädla konsthantverket. Deras mål var att omforma världen och bruksföremålen i vardagen till en vackrare vardagsvara. I begynnelsen kom detta ur arts and crafts rörelsen där vurmen för det hantverksmässiga var stor. Senare lyckades man dock genom mötet mellan konstnärerna och industrin att sammanfoga det konstnärliga uttrycket med den industriella produktionens effektivitet. Industrialiseringen var central för utvecklingen av det moderna konsthantverket. Tidigare hade konsthantverk varit reserverat för den burgna överklassen. Industrialiseringen medförde dels en möjlighet att kunna producera fler föremål till lägre priser och dels medförde den en ny samhällsklass – medelklassen. Denna medelklass blev snabbt en köpstark och inflytelserik grupp i samhället som efterfrågade god kvalitet unika särpräglade föremål. Modern design är föremål skapade i begränsade upplagor av välkända formgivare av hög kvalité. Det handlar om allt ifrån armaturer, tobaksburkar, bokstöd, ljusstakar till modernt konstglas och keramik.

För inte så länge sedan ratades hela det moderna segmentet av en ganska enig expertkår. Vår egen chefsintendent Knut Knutson lyfte fram hela det moderna området till auktionsmarknaden på 1980-talet och sedan dess har intresset ständigt ökat. Idag är den moderna designen ett eftersökt föremålsområde, speciellt bland den nya generationens auktionsbesökare.

Uppsala Auktionskammare har genom åren arbetat upp en stor kundkrets både i Sverige och i utlandet. Detta har bidragit till att vi med stor framgång har sålt internationell modern design, där flera toppnoteringar har uppnåtts.

Våra kunder söker alltid designade föremål från Jugendtid, 1910- och 20-talens klassicism, Swedish Grace, 1930-talets funktionalism, Firma Svenskt Tenn, Swedish Modern samt Dansk design från 1950- och 60-talen, internationell 1970-tals design med mera.

Bland de främsta och mest efterfrågade formgivarna och tillverkarna på auktion idag kan nämnas:

Svenska t.ex
Hans Hedberg, Josef Frank, Berndt Friberg, Firma Svenskt Tenn, Anna Petrus,  Sigvard Bernadotte, Estrid Ericson, Wiven Nilsson, Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Signe Persson Melin, Nils Fougstedt, Folke Bensow, Axel Einar Hjorth, Carl Malmsten, Uno Åhren, Björn Trädgårdh

Internationella t.ex
Tapio Wirkkala, Georg Jensen, Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Børge Mogensen, Birger Kaipiainen, Pablo Picasso, Wedgewood, Piero Fornasetti, Wiener Werkstätte

Svenska & internationella glasmästare t.ex
Edwald Hald, Simon Gate, Vicke Lindstrand, Ellen Meyer, Edvin Öhrström, Sven Palmqvist, Eva Englund, Bertil Vallien, Alf Vallander, Emile Gallé, Daum, René Lalique, Paolo Venini, Fulvio Bianconi, Alessandro Pianon

Oscar Silfverhielm
Tel: 018-18 35 13
silfverhielm@uppsalaauktion.se

  • Alice Nordin, bordsarmatur, art nouveau. Såld för 90.000 kr
  • Emile Gallé, vas. Såld för 190.000 kr
  • Ferdinand Boberg, "Krabbvasen", jugend. Reijmyre. Såld för 140.000 kr
  • Daum Nancy, bordslampa. Såld för 115.000 kr
  • Daum Nancy, vas, jugend. Såld för 105.000 kr
  • Berndt Friberg, vaser, fem stycken, Gustavsberg. Sålda för 40.000 kr
  • Berndt Friberg, vas, Gustavsberg. Såld för 55.000 kr
  • Wilhelm Kåge, Drakvalp, Gustavsberg. Såld för 60.000 kr
  • Wilhelm Kåge, Drakfisk, Gustavsberg. Såld för 100.000 kr
  • Wilhelm Kåge, "Surrea", Gustavsberg. Såld för 110.000 kr
  • Märta Måås-Fjetterström, "Örtagården". Såld för 125.000 kr
  • Märta Måås-Fjetterström, "Rutmattan". Såld för 380.000 kr
  • Hans Hedberg, skulptur, "La Cerise". Såld för 565.000 kr
  • Pablo Picasso, fat, ”Nature Morte”. Sålt för 105.000 kr
  • Edvin Öhrström, skulptur, "Tjurhuvud". Såld för 200.000 kr
  • Tapio Wirkkala, fat. Sålt för 160.000 kr