Internationell Kvalitetsauktion 13-15 juni 2018

Succéauktion i Uppsala

Uppsala Auktionskammare avslutar auktionssäsongen storartat! Förra veckans Internationella Kvalitetsauktion 13 – 15 juni blev den fjärde bästa auktionen i företagets historia när konst, antikviteter och design bytte ägare till ett värde av 88,5 miljoner kronor.

Vår strategi är tydlig! Vi fokuserar på traditionella kvalitetsauktioner för att uppnå bästa möjliga resultat för våra kunder. Genom kunskap, kvalitet, exklusiva tryckta kataloger, kraftfull marknadsföring och ett starkt personligt engagemang i vårt härliga team känns det riktigt roligt att det uppskattas och ger ett succéresultat säger Magnus Bexhed, VD.

Vid auktionen såldes konst, design och antikviteter till ett värde av totalt  88.510.000 kronor, vilket innebär 32% klubbat över utrop. Auktionen bjöd på tretton miljonnoteringar, däribland verk av våra främsta svenska konstnärer Carl Larsson, Carl Kylberg, Anders Zorn och Ragnar Sandberg men även av internationella giganter som Maurice de Vlaminck och Henri Laurens samt ett sällsynt astronomiskt ur från 1500-talet och en kinesisk bassäng från Qianlongs period.

I särklass störst var intresset för en målning av Pierre Soulages, en av de främsta franska samtida konstnärerna, som såldes för 7,47 miljonor kronor (utrop 1,2 – 1,5 miljoner kronor). Budgivningen var synnerligen rafflande och mycket intensiv med 40 uppkopplade telefonbudgivare från hela världen, vilket torde vara rekord i svensk auktionshistoria.

– Jag vill rikta ett ödmjukt tack till alla våra kunder och ser nu med tillförsikt fram emot en ny spännande auktionssäsong i höst. Inlämningen till våra kommande kvalitetsauktioner har redan börjat säger Knut Knutson, chefsintendent.

Auktionens miljonnoteringar:

Nr. 370 Pierre Soulage (France born 1919).
”Peinture 33 x 46 cm, 8 septembre 1959”.
Såld för 7.470.000 kr

Läs mer om konstverket här

Nr. 343 Maurice de Vlaminck (France 1876‑1958).
Paysage cézannien.
Såld för 3.385.000 kr

Läs mer om konstverket här

Nr. 1115 An important and extremely rare blue and white basin
Såld för 3.065.000 kr

Nr.823 Carl Larsson (1853‑1919).
”Nerium” – Ingrid W.
Såld för 2.450.000 kr

Läs mer om konstverket här

Nr. 842 Anders Zorn (1860‑1920).
”Vallkullans söndag”.
Såld för 2.145.000 kr

Läs Museidirektör vid Zornmuseet Johan Cederlunds presentation av verket »

Nr. 200 Carl Kylberg (1878‑1952).
”Morgon vid havet (Soluppgång)”.
Såld för 2.080.000 kr

Läs mer om konstverket här

Nr. 591 Astronomiskt ur 1500-tal, Italien.
Tillskrivet Carlo Plato, Rom. Daterad MDXCI (1591).
Såld för  1.838.000 kr

Läs mer om uret här

Nr. 732 Aleksandra Vasilievna Shchekotikhina-Pototskaya (Russia 1892‑1967).
”The contemporary revolutionary thought is socialism”.
Sålt för 1.780.000 kr

Nr. 358 Henri Laurens (France 1885‑1954).
Femme au miroir.
Såld för 1.642.000 kr

Läs mer om verket här

Nr. 616 Kallskålsskål Högklassigt stockholmsarbete i barock.
Henrik Wittkopf d.ä., Stockholm 1736.
Såld för 1.470.000 kr

Läs mer om kallskålsskålens historia här

Nr. 158 Nils Dardel (1888‑1943).
”Turisten på Teneriffa”.
Såld för 1.285.000 kr

Läs mer om konstverket här

Nr. 158 Ragnar Sandberg (1902‑1972).
”Cyklister”.
Såld för 1.165.000 kr

Läs mer om konstverket här

Nr. 349 Jean Metzinger (France 1883‑1956).
Femme au café.
Såld för 1.015.000 kr

Läs mer om konstverket här

För mer information, inlämning & rådgivning

Knut Knutson

Chefsintendent

Tel: 0708-12 12 27
mail@uppsalaauktion.se

Vice VD, förste intendent

Tel: 0705-12 12 29