DEN WRANGELSKA BYRÅN

av Gottlieb Iwersson

Försäljes vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion 10-13 december 2019

Nr. 1005 Den Wrangelska byrån Högklassigt gustavianskt stockholmsarbete av Gottlieb Iwersson (verksam som hovschatullmakare och ämbetsmästare 1778‑1813). Fanerad med mahogny på blindträ i furu, lådvirke i al. Intarsiadekor av fält med trompe l’œileffekt i ebenholz och lönn. Högklassiga beslag, draghandtag och listverk i brännförgylld brons och mässing. Rak form med mittrisalit och snedställda hörn. Nedåt avsmalnande ben samt hörn med mässingsfyllda kannelyrer. Fronten med två lådor. Sidostycken samt nedre låda besatta med turbinformade rosettbeslag. Övre lådan invändigt med fackinredning. Numrerad på bladet samt på skivans undersida No 1. Profilerad skiva i italiensk Porto Neromarmor. L 93, B 53, H 83 cm.

UTROP

600.000 – 800.000 SEK
€ 56.000 – 74.000

PROVENIENS

Generalamiral greve Anton Johan Wrangel af Sauss (1724‑1799). Auktionens byrå upptagen i dennes bouppteckning från 1799 i Karlskrona. Därefter genom arv.
Bukowskis Auktioner, Important Spring Sale 601, 7‑8 juni 2017, kat. nr. 32. Förvärvad av nuvarande ägare vid ovanstående auktion.

Svenska hem i ord och bilder, 1927; brukspatron Carl Fredrik Lundqvist, Strömsbruk och Strandvägen 57, jämför snarlik byrå avbildad s. 81.

När den svenska möbelskonsten stod på sin topp var Gottlieb Iwersson en av dess allra främsta representanter. Tillsammans med Georg Haupt intar Iwersson en särställning. Auktionens synnerligen högklassiga byrå är ett lysande exempel på den från Skåne bördige snickarens färdighet.

Georg Haupt revolutionerade den gustavianska möbelkonsten med sitt mästerstycke år 1770. Iwersson var en av Haupts närmaste följare och kom att tillverka möbler i Haupts anda. Precis som Haupt blev Iwersson mästare på kunglig order. Vägen till mästartiteln genom snickarämbetets snåriga väg var lång och långt ifrån säker. Gottlieb Iwersson visade istället upp ritningen för sitt mästerstycke direkt för kung Gustav III som fattade tycke för den 38-årige Iwerssons förmåga. Ritningen föreställde den ”Secretaire en cabinet” med graverade inläggningar föreställande stora riksvapnet som än idag återfinns i de kungliga samlingarna på Stockholms slott. Titeln som slottsnickare blev också Iwerssons efter Haupts död 1784.

Gängse modell bland stockholmstillverkade byråar under 1700-talet var trelådig. Iwersson kom dock att röna framgång med en mer kontinental tvålådig variant där ett flertal, utöver auktionens möbel, finns belagda i hans produktion. Den proportionerliga träffsäkerheten som Iwersson uppvisar i den aktuella möbeln är ett karakteristiskt särdrag och ett tecken på en snickarmästare vars skicklighet är höjd över det förväntade.  Auktionens byrå utgör ett gott exempel på 1780-talets högklassiga möbelkonst och den förebrående sengustavianska stilyttringen. Till skillnad från de samtida byråarna med rik intarsiadekor låter Iwersson här den nyklassiska kompositionen med det uniforma mahognyfaneret tillsammans med de högklassiga brännförgyllda bronserna spela huvudrollen.

Beställare av möbeln var generalamiral greve Anton Johan Wrangel af Sauss (1724-1799) som höll en hög position bland dåtidens maktelit. Wrangel kunde även betitla sig som en av rikets herrar och serafimerriddare. Byrån ingår i hans bouppteckning från 1799 (Göta hovrätt) där den är beskriven som ”1. Mahogene bireau med svartgul italiensk skifva”.

Vice VD, förste intendent

Tel: 0705-12 12 29