Carl Skånberg (1850‑1883)

Venetiansk kanal

Nr. 76 Carl Skånberg (1850‑1883) Venetiansk kanal. Stämpelsignerad Carl Skånberg. Olja på pannå, 27,5 x 17 cm.

Utförd en plein air.

UTROP
18.000 – 20.000 SEK
€ 1.700 – 1.900

I december 1880 reste Skånberg med båt från Le Havre till Neapel och vidare till Sicilien där han under våren stannade i Taormina. I breven hem är entusiasmen över det italienska landskapet överväldigande. Frankrike och Holland där han vistats i många år framstår koloristiskt sett som tungt och dystert medan det italienska landskapet är ”blixtrande som diamanter” (V. Loos, Carl Skånberg, 1947, s. 276).

”Badande barn” från 1882, Nationalmuseum (NM 1896)

Sommaren 1881 reste Skånberg till Venedig där han kom att vistas till hösten 1882, med ett avbrott mellan november 1881 och våren 1882 då han tillsammans med sin nyblivna hustru Ellen vistades i Rom. Efter att ha insjuknat i astma i Venedig återvände de till Stockholm där Skånberg dog följande år. Skånbergs kvarlåtenskap ärvdes av hans hustru, sedermera omgift Gyllenswärd. Hon sålde efter hand av verk, vilka då försågs med stämpelsignaturer.

Carl Skånberg är en av huvudgestalterna avseende det svenska friluftsmåleriets genombrott. Konstnärens fria ingivelse samt radikalism ställer honom vid sidan av de tidiga franska impressionisterna. Richard Bergh räknade honom till de som spelat en betydande roll för den modernare och radikalare riktningen inom svenskt landskapsmåleri (V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, 1945, s, 245). Georg Nordensvan skrev i Stockholms Dagblad, i samband med utställningen ”Svenskt måleri 1800-1885” i Liljevalchs konsthall 1921: ”Vägen går [i landskapet] från Fahlcrantz till Skånberg och Hill, från ateljékomposition till omedelbart naturstudium, från skymning till ljus och luft…”.