Carl Johansson (1863‑1944)

Vidsträckt vinterlandskap från Medelpad

Nr. 98 Carl Johansson (1863‑1944) Vidsträckt vinterlandskap från Medelpad. Signerad och daterad Carl Johansson 1903. Olja på duk, 63,5 x 100,5 cm.

Förgylld och ornamenterad originalram.

UTROP
25.000 – 30.000 SEK
€ 2.400 – 2.800

Svenska Konstnärernas Förening, Stockholm, ”Carl Johansson. Retrospektiv utställning”, 22 mars-9 april 1941.

Denna storslagna panoramavy, ett huvudverk i Carl Johanssons produktion, utgör kanske det främsta kända exemplet på de nationalromantiska stämningar som runt sekelskiftet kom att karakterisera hans konst. Målningen anknyter i hög grad till verk av Gottfried Kallstenius och den finländske konstnären Axel Gallen-Kallela utförda vid samma tid.

Den franska påverkan i hans konst var tydligt skönjbar då Carl Johansson 1892 återvände till Sverige från Frankrike. Under inflytande av nationalromantiska stämningar, som vann alltmer terräng ibland svenska landskapsmålare, fick för en tid det impressionistiska ljusgnistret i hans konst vika för för det mer dämpade, romantiskt ” nordiska” ljuset. Han sökte sig nu tillbaka till barndomens Norrland, och blev småningom känd som en av de stora Norrlandsmålarna, vid sidan av Helmer Osslund och Leander Engström.

Fig. 1 ”Sol i Medelpad” från 1903

1903 då den aktuella målningen är daterad var Johansson bosatt i Sundsvall i Medelpad. Andra betydelsefulla verk utförda under samma period, exempelvis ”Sol Medelpad, 101 x 85 cm, från 1903 (uts. kat., Åmells konsthandel, ”Carl Johansson”, 22 april-20 maj 1988, nr. 16) (fig. 1) och ”Kall septemberdag i Medelpad”, från 1905, 90 x 110 cm., i Nationalmuseum (NM 1616) (fig. 2), är utförda i Johanssons karakteristiska realistiska stil vilket kom att prägla hans konst under 1900-talet.

Fig. 2 ”Kall septemberdag i Medelpad
Fig. 2 ”Kall septemberdag i Medelpad" från 1905, Nationalmuseum (NM 1616)

Johansson hade sin första separatutställning 1933 i Konstnärshuset i Stockholm och återkom 1941 på inbjudan av Konstnärernas förening med en retrospektiv utställning i samma lokal (katalog med förord av Otto G. Carlsund). I en recension över utställningen skrev konstkritikern Gustaf Näsström:

”Vi som brukar fräsa åt det moderna kludderiet, passa nu tillfället se en gammal kultiverad målare, som kan sin sak och som berättar om sin norrländska barndomsbygd så att det värmer om hjärtat.”