Bruno Liljefors (1860‑1939)

Räv smygandes på änder i vattendrag

Nr 405 Bruno Liljefors (1860‑1939). Räv smygandes på änder i vattendrag. Signerad och daterad Bruno Liljefors. 1907. Olja på duk, 80 x 167 cm.

UTROP

600.000 – 800.000 SEK
€ 53.000 – 70.000

Bruno Liljefors

Djurlivets dramatiska vardag

Ingen annan har så helhjärtat som Bruno Liljefors koncentrerat sitt konstnärskap till djuren, naturen och samspelet dem emellan. Samtidigt är han långt ifrån någon förskönande konstnär som med inställsamma motiv söker smickra sin publik. Djurlivet är ofta grymt och bjuder på en ständig vaksamhet och kamp med livet som insats. För att vi skall kunna överleva måste vi äta och djuren, de äter varandra. I djurlivets mest laddade stunder fann Liljefors ofta sina motiv när han på det mest självklara sätt beskriver naturens dramatiska kamp mellan levnad och överlevnad i sann darwinistisk anda. Detta naturvetenskapliga inslag formas under 1880-talet hos Liljefors och återkommer många gånger i hans måleri. Medan tidigare djuravbildningar företrädesvis varit alltmer avbildande och idealiserande finner vi hos Liljefors en mer framträdande rörelse och sensibilitet inför djurens verkliga utmaningar.

Bruno Liljefors gjorde till sitt livsverk att skildra vår svenska flora och fauna på det mest initierade och innerliga sätt. Han blev ett med naturen, levde och verkade nära, så nära man bara kan som människa. Med sin snabba penselföring fångade han förbluffande scener med en suverän detaljrikedom. Liljefors förstod att för att kunna skildra djuren på dess rätt sätt, i deras egen miljö och rätta sammanhang, måste han ta sig till dem på deras egna villkor. Han ville måla naturen just som den var – vacker och hemsk på samma gång och hans kunskaper om naturen såväl som om djuren var djupa och han lade mycket stor vikt vid detaljerna. Fåglarnas fjäderdräkter, blommornas exakta utformningar och djurens sätt att röra sig skildras med förbluffande exakthet. Likaså värnade han alldeles särskilt om olika ljusförhållanden. Han målade bara när han tyckte att ljuset var precis rätt, oavsett om han skildrar en bild som präglas av en påtagligt ljus- och skuggverkan eller om han målar i ett grådisigt höstregn.

Auktionens målning där en räv sakta smyger genom våtmarkens vasstuvor mot de intet ont anande änderna är daterad 1907, då Liljefors står på höjden av sin karriär. I den praktfulla kompositionen har Liljefors valt ett djärvt utsnitt som blickar rakt ner mot händelsens centrum utan att visa någon horisont. Vattnet krusar sig lätt av ändernas rörelse och de naturliga skiftningarna mellan ljus och skugga, natur och djur är effektfullt utfört med en intensiv penselföring som bygger på snabba och diagonala penseldrag. Fascinationen för Liljefors måleri var och är inte bara stor i Sverige, han deltog även  i flertalet utställningar i USA och beundrades där för sin skicklighet och fängslande tolkningar av det dramatiska djur- och naturlivet. Följande citat är hämtat från The American Magazine of Art, vol. XVII, oktober 1926, nr 10, där Hiram Blauvelt beundrande skrivit en lång artikel om Liljefors som inleds på följande sätt:

”Few realize that today there is living perhaps the greatest painter of wild life which any century has yet given us, for in fact this field of rich art lies practically untrodden. Landseer and Rosa Bonheur in spite of their mutual mediocrity did much to popularise the animal in art, there were the small Dutchmen and talented Frenchmen who painted domestic animal with considerable agility, but never has there been a painter of Liljefors’ marked genius in presenting wild life in all the stark truth of nature. Quite apt in words is Prof. John C. Van Dyke: ‘Perhaps the ablest painter of birds and wild animals, at the present day, is the Swedish artist, Bruno Liljefors. His ducks, gees and pheasants are life-like to a startling degree: and his paintings of such animals as foxes trotting along the woods, or jumping over fences is worthy of the highest praise, not only for its originality of scene, but for its skill in execution.’ A person cannot see the art of Bruno Liljefors, without unconsciously recognizing the Great Master in painting technique, breadth of conception and thorough grasp of his subject.”