Alf Wallander (1862‑1914)

I aftonlampans sken

Nr. 68 Alf Wallander (1862‑1914) I aftonlampans sken. Signerad och daterad A. Wallander St. 86. Pastell, 69 x 101 cm.

UTROP
20.000 – 25.000 SEK
€ 1.900 – 2.400

PROVENIENS

Konsul Wilhelm Ericson (1871‑1951), ägare till Pix AB i Gävle.
Därefter genom arv till förutvarande ägare.

Efter avslutade studier på Konstakademien studerade Alf Wallander under åren 1885-89 i Paris. 1886, samma år som han utför I aftonlampans sken, tillbringar han även en tid i den svenska konstnärskolonien i Grez, en vistelse vilken bland annat resulterar i tuschlaveringen Gumma i glasögon, Grez (Nationalmuseum). Den höga nivå som hans konstnärskap hade uppnått vid den här tiden exemplifieras även av att den samma år utförda oljemålningen Julottan köptes av museet i Minneapolis. 1889 fick hans oljemålning En rolig visa hedersomnämnande på Salongen och för pastellen Tiggargubbe erhöll han ett extra 1:a pris på Världsutställningen.

Bildtext: Hanna Pauli (1864-1940) ”Vänner” 1900-07, oljemålning 204x260 cm, Nationalmuseum

Framför allt var det just pastellen som blev Alf Wallanders medium. Han var Sveriges utan tvekan främste pastellmålare under det sena 1800-talet och till hans mest betydande verk hör den nu aktuella I aftonlampans sken från 1886. Inför detta verk går tankarna osökt till Hanna Paulis berömda monumentalverk Vänner från 1900-07 (Nationalmuseum). Att Alf Wallanders målning är utförd 14 år innan Hanna Pauli påbörjar sitt verk är onekligen intressant. Tanken infinner sig att Hanna Pauli vid något tillfälle måste ha sett Alf Wallanders målning och att den flera år senare kom att utgöra en av inspirationskällorna till Vänner.