Klassiskt & Asiatiskt
8 - 10 December 2021

Internationell Kvalitetsauktion
Nybrogatan 20 i Stockholm

Klassiskt & Asiatiskt
8 - 10 December 2021

Nybrogatan 20 i Stockholm

Klassiskt & Asiatiskt
8 - 10 December 2021

Nybrogatan 20 i Stockholm

Internationell Kvalitetsauktion 8 – 10 december 2021

klassiskt & Asiatiskt

Auktionens välfyllda kataloger bjuder på fantastiska föremål, klassisk konst, möbler och konsthantverk ur flera spännande samlingar! Några självklara höjdpunkter är Carl Larssons ”Suzanne vid förstubron”, Helmer Osslunds magnifika ”Lapporten i grönska”, Julia Becks ”Solreflektioner och dimslöjor över näckrosdamm” samt ett större antal betydande verk av John Bauer. I avdelningen för möbler och konsthantverk syns den gustavianska mästaren Georg Haupts ovanliga bokhylla och det synnerligen högklassiga garnityret, i porfyr och brännförgylld brons, där samtliga objekt är signerade av Fredric Ludvig Rung. Ur konsthandlare Tore Gerschmans storslagna samling återfinns bland många spännande föremål bland annat en högklassig byrå i rokoko av mästaren Lorentz Nordin och Old Masters. Upptäck även riktigt fin avdelning med föremål i silver samt en ovanligt stor avdelning med smycken, armbandsur och preciosa.

I den asiatiska katalogen återfinns denna säsong ett stort antal föremål ur betydande svenska privatsamlingar. Ur Holger Rosells samling finns den ovanliga blåvita ”Shou”-vasen som är en av katalogens höjdpunkter. Kanske den mest framstående samlingen med asiatiska föremål denna säsong är Wilfrid Fleishers, där spännande föremål från olika epoker ingår. Samlingens mest utmärkande föremål är den ovanliga tekannan från Qing-period i turkosblå glasyr. Njut av en storslagen samling av Cornelis Pronks designade tallrikar ur Tore Gerschmans samling, liksom jade och famille rose-föremål såsom den storslagna fiskbassängen från c:a 1740. Andra höjdpunkter är de två björnarna i brons, en sittande Budai i brons och katalogens iögonfallande omslag – den tibetanska stupan.

Varmt välkomna att utforska katalogen och besöka oss på visningen!

Se katalogen här »

om auktionen

Visning och auktion äger rum på Nybrogatan 20 i Stockholm.

Försäljningsordning

Onsdag 8 december 2021, start kl. 11
Äldre konst, nr. 1 - 68
Svensk klassisk konst, nr. 69 - 204
Internationell klassisk konst, nr. 205 - 238
Grafik & böcker, nr. 239 - 294
Rysk konst & konsthantverk, nr. 295 - 319

Torsdag 9 december 2021, start kl. 10
Möbler, nr. 400 - 467
Konsthantverk, nr. 468 - 572
Silver, nr. 573 - 668
Smycken, klockor & preciosa, nr. 669 - 841
Mattor & textilier, nr. 842 - 871

Fredag 10 december 2021, start kl. 10
Asiatiskt, nr. 1000 – 1284

Välkommen på visning 30 november – 6 december

Under perioden 30 november – 6 december bjuder vi in till öppen visning. Varmt välkommen!

Öppettider:
Vardag kl. 10 – 18.
Helg kl. 11 – 17.

Nybrogatan 20 i Stockholm.

Virtuell och digitala visningar

Vi har glädjen att erbjuda våra kunder möjligheten att besöka vår visning på Nybrogatan 20 i Stockholm virtuellt. Utforska visningen här »

Välkommen att boka en privat visning via FaceTime eller annan digital videotjänst tillsammans med en av våra medarbetare.

Att lägga bud

Ni kan lägga bud på följande sätt

– Budgivning i salen
– Lämna inropsuppdrag på förhand
– Lägga maxbud på förhand via vår hemsida
– Budgivning per telefon
– UAK Livebid (budgivning i realtid via vår hemsida)

Alla kan följa slagauktionen i realtid via vår hemsida.

Här kan ni läsa mer om respektive budsätt »

Efter avslutad auktion – utlämning i Stockholm

All utlämning sker från vårt kontor på Nybrogatan 20 i Stocholm, öppet vardagar kl. 9 – 17.

Alla objekt skall hämtas inom tio (10) dagar efter avslutad auktion. Sista dag för avhämtning på Nybrogatan 20 i Stockholm är onsdag 22 december.

Varmt tack på förhand för ert förtroende och lycka till inför budgivning!

Objekt ur aktuell auktion