Onlinekvalitetsauktion 17 april 2018

Uppsala Auktionskammare är glada över att presentera en välfylld och inspirerande katalog för alla smaker. Målningar, akvareller, teckningar, litografier och skulpturer av konstnärer som Frans Wilhelm Odelmark, Anna Gardell Ericson, Stellan Mörner, Ragnar Persson, Gunnar Löberg, Ragnar Johansson, Oscar Reuterswärd, Gustav Rudberg, Leszek Piasecki, Madeleine Pyk, Arvid Knöppel och Prins Eugen återfinns i katalogen.

Den moderna möbel- och designavdelningen bjuder på flera intressanta föremål såsom Josef Franks specialbeställda skåp, och ur det klassiska segmentet återfinns en rad högkvalitativa föremål. Även denna gång har avdelningen med smycken, ur och preciosa fyllts med ett stort antal poster bestående av exempelvis ringar, armband, halslänkar, broscher och örhängen från olika epoker. Som alltid presenteras även ett flertal dekorativa äldre och moderna mattor, orientaliska föremål, silverföremål och fajanser.

Varmt välkomna att utforska katalogen och att besöka oss under visningsdagarna!

Auktion

Slagauktion: Tisdag 17 april 2018, kl. 10.00

Visning i Uppsala

Lör 14 april – sön 15 april, kl. 11.00 – 17.00
Mån 16 april, kl. 13.00 – 17.00
Adress: Dragarbrunnsgatan 73, Uppsala

Se katalogen »