Vi presenterar:

The Gerschman Collection
Del II – Klassiskt & Asiatiskt

Tore Gerschman var en av Sveriges främsta konsthandlare under 1900-talet. Genom otaliga resor till utlandet lärde han känna flera av seklets mest framstående konstnärer och byggde även upp en imponerande privat samling med föremål från alla epoker. Vid vår Internationella Kvalitetsauktion i november såldes modernistiska mästerverk ur Tore Gerschmans samling med stor framgång. I den nu kommande auktionen presenteras samlingens klassiska och asiatiska föremål, bland höjdpunkterna finns flera betydande verk av John Bauer, spännande Old Masters, en högklassig byrå i rokoko av Lorentz Nordin och en kinesisk fiskbassäng i famille rose från 1700-talets mitt.

Högklassig äldre och klassisk konst, möbler, antikviteter och asiatiskt konsthantverk som ingår i Tore Gerschmans samling säljs vid vår kommande Internationella Kvalitetsauktion för Klassiskt & Asiatiskt som äger rum 8 – 10 december i Stockholm.

För mer information kontakta