Vi presenterar:

Josef Franks ikoniska skåp

”Plan de Paris à vol d’oiseau”

Uppsala Auktionskammare presenterar Josef Franks ikoniska skåp ”Plan de Paris à vol d’oiseau” till vårens Internationella Kvalitetsauktion för Modernt & Samtida som äger rum 18 – 20 maj 2022 i Stockholm.

Auktionens skåp är tillverkat omkring 1937-43, fanerat med ek samt tapetserat med Georges Peltiers karta över Paris. I arkivet hos Svenskt Tenn återfinns en ritning på modellen och det rör sig sannolikt om specialbeställningar då några exemplar torde ha tillverkats mellan dessa år.

Inspirerad av de handkolorerade kopparsticken som pryder väggarna i Carl von Linnés sommarbostad tog Firma Svenskt Tenns grundare Estrid Ericson med sig idén om att klä möbler med dekorativa planscher till kollegan Josef Frank. Redan 1937 formgav Frank skåpet Flora, vilket kläddes med Palmstruchs planschverk ”Svensk Botanik”.  Kreativiteten tog fart och olika skåpmodeller kläddes i allsköns material under 1930- och 40-talet – däribland läder, chintztyger och kartor.

Till föreliggande skåp användes den franske kartografen George Peltiers karta ur fågelperspektiv över Paris, som först publicerades 1920. Decennier av arbete föranledde Peltiers synnerligen detaljerade överblick över staden där alla som någon gång flanerat Paris gator kan känna igen sig, minnas och längta tillbaka.

Nu är det hög tid för inlämning till vår kommande Internationella Kvalitetsauktion för Modernt & Samtida som äger rum 18 – 20 maj i Stockholm.

För mer information och inlämning

Hemvärdering