Höjdpunkter ur auktionen

Helmer Osslund. Porjus - Vattenfall med träd i höstskrud). Signerad Helmer Osslund. Säljs vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion hösten 2016.

Nr. 96 Helmer Osslund (1866‑1938)
Porjus – Vattenfall med träd i höstskrud. Signerad Helmer Osslund. Olja på duk, 80 x 180 cm.
Såld för 1.775.000 SEK

Alexander Roslin. Porträtt av Marie-Françoise Julie Constance Filleul, Marquise de Marigny sittande med en öppen bok i höger hand. Säljs vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion 6 december 2016.

Nr. 33 Alexander Roslin (1718‑1793)
Porträtt av Marie-Françoise Julie Constance Filleul, Marquise de Marigny.
Signerad Roslin. Olja på uppfodrad duk, 93 x 75 cm.
Såld för 1.225.000 SEK

daler

Nr. 309 Plåtmynt 8 daler silvermynt 1660, Karl XI. Vardera hörn präglat
”CAROLUS. D:G: SVECO: GOT: VAN: REX:” med kunglig krona 1660. Mitten av myntet präglat
”8 DALER Sölff:Mnt”. Kopparplåt. Myntort: Avesta. 54,5 x 30,5 cm.
Sålt för 2.150.000 SEK

Konstantin Alekseevich Korovin. Boulevard Haussmann at night. Signed Constant Korovine Paris 1927. To be sold at Uppsala Auktionskammares Important Sale, December 2016.

Nr. 168 Konstantin Alekseevich Korovin (Russia 1861‑1939)
Boulevard Haussmann at night. Signed Constant Korovine Paris 1927. Oil on canvas, 65 x 81 cm.
Såld för 980.000 SEK

carl-eldh

Nr. 82 Carl Eldh (1873‑1954) ”Ungdom”.
Signerad och daterad CJ Eldh 1911. Gjutarmärkt Herman Bergman fud. Patinerad brons, H 110 cm.
Såld för 710.000 SEK

Anders Zorn. ”Lutspelerska”. Signerad och daterad Zorn 1918. Säljs vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion hösten 2016.

Nr. 72 Anders Zorn (1860‑1920) ”Lutspelerska”.
Signerad och daterad Zorn 1918. Olja på duk, 48 x 67 cm.
Såld för 980.000 SEK

prinseugen

Nr. 118 Prins Eugen (1865‑1947) ”Fabriker i aftonljus”.
Signerad och daterad Eugen 1940 samt betitlad, signerad och daterad a tergo. Olja på duk, 54 x 65 cm.
Såld för 515.000 SEK

Alexander Koester. Ducks resting by the lake. To be sold at Uppsala Auktionskammares Important Sale, December 2016.

Nr. 136 Alexander Koester (Germany 1864‑1932)
Ducks resting by the lake. Signed A. Koester. Oil on canvas, 99 x 170 cm.
Såld för 955.000 SEK

skrivbord

Nr. 196 Skrivbord Stockholmsarbete i tidig rokoko.
Tillskrivet Christian Linning (verksam som ämbetsmästare i Stockholm 1744‑1779).
Sålt för 245.000 SEK

porfyrurnor

Nr. 326 Urnor med lock, ett par Karl Johan, Älvdalens Porfyrverk.
Tinguait. Ovoid form på fyrkantig bas. Livet med reliefdekor. H c:a 36 cm.
Sålda för 110.000 SEK

Se hela katalogen med slutpriser »

För information & inlämning kontakta:

Magnus Bexhed, 0705-22 12 04

Julia Unge Sörling, 0701-08 14 08

Karl-Magnus Törnros, 0720-77 82 30