Proveniens:

Verk ur Marcus Diamants samling

Marcus Diamant (1898-1989) byggde under sin livstid upp en av seklets mest imponerande konstsamlingar. Eftersom han under flera år bodde i Halmstad kom han att få nära förbindelser med Halmstadgruppens konstnärer Sven Jonson, Axel och Erik Olson, Stellan Mörner, Esaias Thorén och Waldemar Lorentzon som alla finns representerade i den samling som nu bjuds ut på auktion. Marcus Diamant föddes i Oslo 1898 och utbildade sig till läkare i Sverige. 1940 erhöll han titeln som medicine doktor vid Uppsala universitet och specialiserade sig inom öron, näsa och hals. Åren 1949-1964 arbetade han som överläkare vid Halmstads lasarett och han bodde i Halmstad fram till sin bortgång 1989. Under sin livstid intresserade sig Diamant vid sidan om sitt yrke för konst och kom i kontakt med många av samtidens främsta konstnärer. I hans omfattande samling med 1900-talsmåleri rymdes både svenska och internationella verk av hög kvalitet. Konstnärer som Gösta Adrian-Nilsson, Sven Erixson, Carl Kylberg, Isaac Grünewald, Henri Hayden, Marcel Gromaire, Mark Tobey, André Lhote och Charles Dufresne fanns alla representerade liksom betydande verk av samtliga medlemmar i Halmstadgruppen.

I auktionen presenteras nu ett antal spännande katalognummer med proveniens ur Marcus Diamants samling. När en av Marcus Diamants söner under 1950-talet flyttade till Lund för att studera skänkte Marcus samtliga verk av Halmstadgruppen som nu bjuds ut till försäljning till honom. I sonens studentrum i Lund fick de färgglada kompositionerna pryda väggarna.

Höjdpunkter ur samlingen är Sven Jonsons slående målning med en blå vas omgärdad av blad från 1929 och Waldemar Lorentzons stilleben från samma år som när den tillkom visades på den hyllade ”Halmstadutställningen”. Vidare presenteras Olle Olsson Hagalunds charmiga bild från konstnärens älskade hemtrakt samt spännande verk av Vera Nilsson, Esaias Thorén, Axel Olson, Stellan Mörner och Erik Olson.

Se alla konstverk här »