Olle Bonniér (1925‑2016)

”Expansion”

Nr 738 Olle Bonniér (1925‑2016). ”Expansion”. Signerad och daterad O Bonniér -56 samt signerad Olle Bonniér på spännramen. Olja och sand på duk, 100 x 86,5 cm.

UTROP

150.000 – 200.000 SEK
€ 13.000 – 18.000

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, utställningsskrift nr 277, kat. nr 20.

Thomas Millroth, Olle Bonniér. Och varför inte dansa?, 1995, avbildad helsida s. 113.

Olle Bonnier – ”Expansion”

Olle Bonniér är tveklöst en av Sveriges främsta företrädare för konkretismen. Som närmast autodidakt kunde han förhålla sig ytterst lite till samtidens konventionella strömningar och framstod tidigt som en fri själ formad av den inre kreativiteten. Efter en tids studier för Isaac Grünewald for Bonniér på flera studieresor runt om i Europa. Trots ett ständigt experimenterade med olika tillvägagångssätt inom sitt konstnärskap bröt han tidigt med den internationella konkretismens begränsningar. Under slutet av 1940-talet kom hans stora genombrott med utställningen “Ung konst” arrangerad av Färg och Form i Stockholm, där unga radikala konstnärer förenades i en sammanslutning som kom att kallas “1947 års män”.

Under 1950-talet övergick Olle Bonniér till ett mer poetiserande måleri och skapade bilder som associerar till ljud och ljus. I Thomas Millroths bok “Olle Bonniér: och varför inte dansa?” beskrivs övergången till 1950-talet: “Under 1950 började de raka banden att kränga, jämvikten bröts, de spröda ställningarna rasade ut ur det harmoniska förhållandet mellan det strikt vertikala och horisontala. Den geometriska tryggheten bröts. Färgpastan blev tjockare, klangerna miste sin serena oskuldsfullhet och djupnade här och var till tungt berlinerblått, caput mortum och oliv medan de på andra punkter höjdes upp till pyrotekniskt lysande vitt, gult och zinnober. Han sökte medvetet det dissonanta, det oroande – lyrismen förbyttes i det dramatiska.”

Inspiration till kompositionerna hämtades ofta från konstnärens egna upplevelser, erfarenheter och det rådande samhällsklimatet. Följaktligen tog de målningar som tillkom under 1950-talet ofta fasta på efterkrigstidens sönderbombade städer men även på människornas livsglädje och nyvunna tilltro. 1956 föddes Olle Bonniérs dotter Marika och följande år reste familjen till Cadaqués, Mallorca och Rhodos. 1950-talet var en synnerligen lycklig period för Olle Bonniér, som i auktionens “Expansion” bjuder på en dramatisk upplevelse.