Karin Mamma Andersson (född 1962)

”Dystra systrar”

Nr 852 Karin Mamma Andersson (född 1962). ”Dystra systrar”. Signerad och daterad Mamma Andersson 1997 a tergo. Olja på duk, 77 x 132 cm.

Med påskrift a tergo: ”En bröllopsgåva till brudparet Hans Hanna våren 1999 från konstnären med familj”.

UTROP

800.000 – 1.200.000 SEK
€ 71.000 – 106.000

PROVENIENS

Bröllopsgåva från Karin Mamma Andersson till Hans Eriksson och Hanna Aihonen Eriksson (konstnärsduon Fruls Tilpo).

Galleri Magnus Karlsson, Västerås, ”Jag glömde bort mig”, 5‑27 april 1997.
Galleri Magnus Karlsson och Stockholm Art Fair, 1997.
Moderna Museet, Stockholm, ”Mamma Andersson”, 5 maj-5 augusti 2007.

Galleri Magnus Karlsson, utställningskatalog för Jag glömde bort mig, 2002, avbildad helsida.
Ann-Sofi Noring (red.), utställningskatalog för Mamma Andersson, 2007, avbildad uppslag.

Karin Mamma Andersson

Konstnärens egna ord om “Dystra systrar”

Det är sju sjuksköterskor på målningen, de är lite utspridda eller i små grupper, finns det en hierarki bland dem?
Det vet vi inte och i så fall vet vi inte heller vem som är översköterskan.
De har sina vita sjuksköterskerockar på sig och de blodiga såren är överallt omkring dem.
Jag tänkte att själva bakgrunden var som en sorts sårig hud.
Med pandemin nära i minnet så känner man för dessa sjuksköterskor.
Min syster mitt enda syskon har i hela sitt vuxna liv arbetat som sjuksyster, sjuksköterska.
Jag tror det var med henne och hennes medsystrar i mina tankar jag målade denna bild.
Det är 26 år sedan så jag kanske kommer ihåg fel men just nu känns det rätt.

Bästa hälsningar
Karin mamma Andersson
21 april 2023