John Bauer (1882‑1918)

”Men hur kommer man in i berget? frågade tomtepojken”

Nr 729 John Bauer (1882‑1918). ”Men hur kommer man in i berget? frågade tomtepojken”. Signerad och daterad John Bauer 09. Akvarell med täckvitt och tusch samt blyerts på papper, 24,5 x 24 cm.

Illustration till Alfred Smedbergs saga ”Trollen och tomtepojken” ur ”Bland Tomtar och Troll”, 1909.

UTROP

500.000 – 700.000 SEK
€ 43.000 – 60.000

PROVENIENS

Fru Maja Åkerlund (Maria Isabella, 1879‑1975), Stockholm, hustru till generalkonsul och förläggare Erik Åkerlund
(1877-1940), Stockholm, grundare av Åhlen & Åkerlunds förlag, utgivare av bland annat “Bland Tomtar och Troll”.
Erik “Totte” Åkerlund (1915‑2009), Stockholm.
Nordén auktioner, Stockholm, 6‑7 december 1994, kat. nr 63.
En betydande svensk privatsamling.

Svenska Konstutställningen i Hamburg, Lübeck och Berlin, 1926, kat. nr 37.
Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer – Minnesutställning”, 1934, kat. nr 128.
Riksförbundet för bildande konst, Vandringsutställning N:r 6, ”John Bauer Minnesutställning”, 1934-1935, kat. nr 88.
Jönköpings läns museum, ”John Bauer, Minnesutställning”, 1968, kat. nr 139.
Nationalmuseum, Stockholm, ”Bauer – En konstnär och hans sagovärld”, 26 december 1981‑12 april 1982, kat. nr 55.
Jönköpings läns museum, ”Bauer – En konstnär och hans sagovärld”, 7 maj-26 september 1982, kat. nr 55.
Millesgården, Lidingö, ”John Bauers Sagovärld”, 1993, kat. nr 25.
Österbybruks Herrgård, ”John Bauers Sagovärld”, 1994, kat. nr 24.

Cyrus Granér (red.), Bland Tomtar och Troll, 1909, avbildad s. 57.
Christian Faerber (red.), Konst i Svenska hem II, 1942, upptagen i Fru Maja Åkerlunds samling, Stockholm, nr 922, s. 544.
Gunnar Lindqvist, John Bauer, utställningskatalog producerad av Jönköpings läns museum 1968, avbildad s. 75.
Per Bjurström et al., John Bauer – en konstnär och hans sagovärld, utställningskatalog, 1981, avbildad s. 93.
Per Bjurström et al., John Bauer – en konstnär och hans sagovärld, 1982, avbildad s. 110.
Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, avbildad s. 79.
Carl-Gustaf Petersén, John Bauers Sagovärld – en utställning på Millesgården, 1993, avbildad s. 64.

I berättelsen om ”Trollen och tomtepojken” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1909 beskriver Alfred Smedberg hur det finns en fiendskap mellan just trollen och tomtarna. Han skildrar trollen som stora, starka men också lite dumma varelser, medan tomtarna är små, snälla och förståndiga. Eftersom tomtarna mer eller mindre var hustomtar ville de skydda sin gård och de som bodde där mot de elaka trollen. I just den här sagan hålls det storkalas inför julen i visthusboden och alla tomtarna i trakten är bjudna.

”- Nu, farfar, ska du berätta historier om Skimpa och Jåmpa, sa Tjovik. Och därmed kröp han upp i den gamles knä och strök honom över det långa vita skägget”. Farfar Tjarfa, som denna julafton fyller femhundra år, berättar om trollen och bergaguldet som de vaktar. Tomtepojken Tjovik blir förtjust och föreslår att de ska skaffa hem lite av trollens skatter. Lämpligt nog är det just under julnatten som de plockar fram sina skatter för att räkna dem och eftersom trollen då blir så ivriga varken hör eller ser de något annat.
”- Men hur kommer man in i berget? frågade tomtepojken.
– På julnatten går bergadörrarna upp av sig själva, svarade gubben. Men stackare den som stannar kvar tills klockorna ringer till otta. Då får trollen syn och hörsel tillbaka, och då är man fast.”

I likhet med många andra sagor fortsätter berättelsen som ett äventyr där tomtepojken Tjovik beger sig till berget för att försöka få del av det lockande bergaguldet.

Det var som illustratör till ”Bland Tomtar och Troll”, vilken utkom första gången år 1907, som John Bauer fick sitt stora genombrott. Han utförde illustrationer till sagorna under åren 1907-1910 samt 1912-1915. Det var under denna period och de kommande åren som Bauer på allvar började utveckla sin egen stil, vilken känns igen i såväl ridderliga bildvärldar som mossiga stenar, skira prinsessor och klumpiga bergatroll samt underfundiga tomtar. Med denna särpräglade stil kom han att bli en av de mest erkända sagoillustratörerna under sin verksamhetstid och idag är hans bilder högt skattade. Vid sekelskiftet 1900 var litteratur och konst fortfarande något som nästan uteslutande riktade sig till över- och medelklassens barn, men under seklets första decennium kom detta att förändras. Ny modern teknik möjliggjorde tryck av både illustrationer och texter vilka i sin tur blev mer lättillgängliga även för de som växte upp i mindre bemedlade familjer. Den nationalromantiska vågen som sköljde över Sverige under denna tid fångades upp av samtidens konstnärer och John Bauers rika illustrationer fick snart gestalta både miljöer och karaktärer i berättelser av dåtidens främsta sagoförfattare.

Auktionens ”Men hur kommer man in i berget? frågade tomtepojken” är ett slående exempel på när John Bauers förunderliga fantasi och enastående skickliga konstnärshand fångar tomtarna samlade för en sagoberättelse. Deras personliga drag och egenheter lyser igenom. Detaljrikedomen där vartenda streck placerats på sådant sätt att bildens helhet blir en fulländad uppvisning i Bauers mästerliga manér. John Bauer hade förmågan att ge det skrivna ordet ytterligare liv med sina bilder och det är som sagoberättare han för alltid skrivit in sig i den svenska konsthistorien.

Hur gick det då sedan för tomtepojken Tjovik på hans äventyr? Jo det kan man läsa vidare om i texten till katalognummer 730. Auktionen bjuder nämligen på två illustrationer till sagan om ”Trollen och tomtepojken”.