John Bauer (1882-1918)

”Giganti” – Jättar

Nr 721 John Bauer (1882-1918). ”Giganti” – Jättar. Signerad John Bauer. Akvarell med täckvitt, tusch och blyerts på papper, 30,5 x 32,5 cm.

Med etikett på bakstycke med konstnärens egen påskrift: ”John Bauer Lidingö – Brevik Svezia ’Giganti’ Prezzo 500 fr”, samt med klisteretikett: ”[…]4” (tillhörande Riksförbundet för bildande konsts minnesutställning 1934-1935).
Motivet utgör sannolikt en version av illustrationen till Vilhälm Nordins ”Herr Birre och trollen” ur ”Bland Tomtar och Troll” från 1909.

UTROP

1.000.000 – 1.200.000 SEK
€ 95.000 – 115.000

PROVENIENS

(Sannolikt) Herr Paul Pihl (1908-1991), Stockholm.
Bukowskis, Stockholm, 12 december 1990, kat. nr 7.
Given som dopgåva till nuvarande ägare omkring år 1990.

Esposizione internazionale di Roma, Rom, ”Catalogo della Mostra di Belle Arti”, 1911, kat. nr 260, s. 107.
(Sannolikt) Konstakademien, Stockholm, ”John Bauer – Minnesutställning”, oktober 1934, kat. nr 131.
(Sannolikt) Riksförbundet för bildande konst, ”John Bauer – Minnesutställning”, 1934-1935.

Elsa Olenius, John Bauers sagovärld, 1993, jämför med bild s. 18.

“Giganti” – Bergatrollens möte med Tinka-Lillfot-Gullhår

I Vilhälm Nordins saga ”Herr Birre och trollen” utgiven i Bland Tomtar och Troll från 1909 möter vi Herr Birre som har sin gård nära trollberget, vilket många gånger visar sig vara besvärligt. Men Birre beklagar sig inte; han tycker närmast synd om trollen för att de är så stora och klumpiga. På Birres gård bor den vackra Tinka-Lillfot-Gullhår. En dag blir hon bortförd av en rövare, och Birre är bedrövad. Men trollen hjälper honom och befriar flickan. Som tack visar den överlycklige herr Birre trollen hur de ska bygga riktiga hus av stockar, och han lär dem att koka järnmalmen så att de slipper äta den rå och därigenom få dåliga magar på gamla dar.

I föreliggande komposition ser vi de jättelika trollen torna upp över den lilla flickan Tinka-Lillfot-Gullhår. Det kontrasterande spelet mellan de överdimensionerade, knotiga och klumpiga trollen och den skira ungmön som närmast tycks lysa upp det mörka skogslandskapet, är ett karaktäristiskt grepp i Bauers sagovärld. Hans skissböcker visar med vilken oerhörd omsorg han utarbetade sina illustrationer. Han nöjde sig sällan med den första idén eller första utkastet. Han upprepade sina motiv åtskilligt, varför dessa ofta återfinns i flertalet versioner. Det föreliggande motivet upprepas i en snarlik variant avbildad i Elsa Olenius John Bauers sagovärld från 1993, där även herr Birre finns avbildad jämte Tinka-Lillfot-Gullhår. Etiketten på bakstycket med konstnärens egen påskrift: ”John Bauer Lidingö – Brevik Svezia ’Giganti’ Prezzo 500 fr”, med den italienska titeln “Giganti” är intressant i sammanhanget då Bauer och hans hustru Esther Ellqvist-Bauer företog en lång studieresa till Italien från 1908 som varade nära två år framöver. Sedermera erhåller Bauer pris i Rom 1911 när han deltar vid Esposizione internazionale di Roma, bland annat med auktionens akvarell som därmed fått sin italienska titel ”Giganti” som betyder jättar.

Det var som illustratör till Bland Tomtar och Troll, vilken utkom första gången år 1907, som John Bauer fick sitt stora genombrott. Han utförde illustrationer till sagorna under åren 1907-1910 samt 1912-1915. Det var under denna period och de kommande åren som Bauer på allvar började utveckla sin egen stil, vilken känns igen i såväl ridderliga bildvärldar som, redogjort för ovan, mossiga stenar, skira prinsessor och klumpiga bergatroll. Med denna stil kom han att bli en av de mest erkända sagoillustratörerna under sin verksamhetstid. Vid sekelskiftet 1900 var litteratur och konst fortfarande något som nästan uteslutande riktade sig till över- och medelklassens barn, men under seklets första decennium kom detta att förändras. Ny modern teknik möjliggjorde tryck av både illustrationer och texter vilka i sin tur blev mer lättillgängliga även för de som växte upp i mindre bemedlade familjer. Den nationalromantiska vågen som sköljde över Sverige under denna tid fångades upp av samtidens konstnärer och John Bauers rika illustrationer fick snart gestalta både miljöer och karaktärer i berättelser av dåtidens främsta sagoförfattare.