Moderna möbler

Våra kunder söker moderna möbler. Sälj på Uppsala auktionskammares Internationella kvalitetsauktion

Industrialiseringen var central för utvecklingen av den moderna möbelindustrin. Industrialiseringen medförde dels en möjlighet att kunna producera möbler och design till lägre priser och dels medförde den en ny samhällsklass – medelklassen. Denna medelklass blev snabbt en köpstark och inflytelserik grupp i samhället som efterfrågade god kvalitet och mer unika föremål. Moderna möbler är föremål skapade i begränsade upplagor av välkända formgivare.

För inte så länge sedan ratades hela det moderna segmentet av en ganska enig expertkår. Vår egen chefsintendent Knut Knutson lyfte fram det moderna möbelsegmentet till auktionsmarknaden på 1980-talet och sedan dess har intresset ständigt ökat. Idag är moderna möbler ett eftertraktat föremålsområde, speciellt bland den nya generationens auktionsbesökare samt internationella samlare.

Uppsala Auktionskammare har genom åren arbetat upp en stor kundkrets både i Sverige och i utlandet med stort intresse för 1900-talets möbeldesign.

Våra kunder söker alltid modern möbler och föremål från:Jugendtid, 1910- och 20-talens klassicism, 1930-talets funktionalism, Firma Svenskt Tenn, Scandinavian Modern, Dansk design från 1950- och 60-talen, internationell 1970-tals design med flera.

Bland de främsta och mest efterfrågade formgivarna och
tillverkarna på auktion idag kan nämnas:

Svenska tex.
Josef Frank, Axel Einar Hjorth, Bruno Mathsson, Carl Malmsten, Firma Svenskt Tenn, Folke Bensow, Carl Bergsten, Otto Wretling, Gustaf Fjaestad, Ragnar Östberg, Anna Petrus, Otto Schultz, Näfvekvarn, Mats Theselius, Jonas Bohlin, Uno Åhren, Arne Norell

Internationella tex
Hans J. Wegner, Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Finn Juhl, John Kandell, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Poul Kjaerholm, Ib Kofod Larsen, Børge Mogensen, Donald Judd, Philip Arctander, Le Corbusier, Gio Ponti, Arne Vodder

Oscar Silfverhielm
Tel: 018-18 35 10
silfverhielm@uppsalaauktion.se
Tel: 018-18 35 15

  • Josef Frank, "Floraskåpet". Sålt för 270.000 kr
  • Folke Bensow, ”Trädgårdsmöbeln Näfveqvarns N:R 10” för Näfveqvarns bruk. Sålt för 190.000 kr
  • Josef Frank, "Florabyrån". Såld för 240.000 kr
  • Uno Åhrén, spegel, modell 788 för Svenskt Tenn. Såld för 280.000 kr
  • Josef Frank, brickbord, modellnummer 2110 för Firma Svenskt Tenn. Sålt för 225.000 kr
  • Axel Einar Hjorth, matsalsbord, "Utö". Sålt för 225.000 kr
  • Arne Jacobsen, fåtölj, "Ägget". Såld för 78.000 kr
  • Josef Frank, skåp, "Nationalmuseiskåpet". Sålt för 90.000 kr
  • Carl Malmsten, praktskåp, "De fyra åldrarna". Sålt för 190.000 kr
  • Mats Theselius, fåtölj, "Aluminiumfåtöljen". Såld för 80.000 kr
  • Hans J. Wegner, fåtöljer, ett par, "Bukkestolen". Sålda för 270.000 kr
  • Jonas Bohlin, skåp, "Slottsbacken". Sålt för 200.000 kr