Äldre europeiskt glas och porslin

Området äldre europeiskt glas och porslin innefattar flertalet föremålskategorier och material från olika århundraden; unika glasföremål från 1600- och 1700-talet, klassiska glasserviser, unika föremål från svenska glasbruk som Kungsholms glasbruk och Henrikstorps glasbruk, svenska fajansföremål från 1700-talet, exempel Marieberg och Rörstrand, serviser, figuriner och andra dekorativa föremål tillverkade av Meissen, KPM med flera.

Uppsala Auktionskammare har många trogna och köpstarka kunder runt om i hela världen, allt ifrån kulturhistoriskt intresserade samlare till internationella inredare. Vi har som auktionshus stor erfarenhet av området och har fått förtroendet att sälja flera av de viktigaste svenska föremålen. Bland annat genomfördes försäljningen av Allan Nilsson samling under hösten 2015 där flertalet högkvalitativa glasföremål ingick.

Vår breda kompetens och stora kontaktnät inom området garanterar bästa möjliga försäljning av dina föremål.

  • Tallrikar, två stycken. Ur servisen ”Service des oiseaux d’Amérique du Sud”, signerade Pauline de Courcelles Knip, Sèvres. Sålda för 240.000 kr
  • Flaska, Sverige, 1700-tal. Såld för 200.000 kr
  • Smöraskar med lock, ett par, 1700-tal, Marieberg. Sålda för 110.000 kr
  • Karaff, Sverige, 1700-tal. Henrikstorp (Skånska glasbruket). Såld för 100.000 kr
  • Servis, "Odelberg", 87 delar, Kosta. Såld för 76.000 kr
  • Terrin med lock, 1700-tal, Marieberg. Såld för 65.000 kr
  • Prakturnor med lock, bär Sèvresmärke. Sålda för 225.000 kr.
  • Porslin. Meissen, 1700-talets mitt. Såld för 100.000 kr.