Marknaden för modern design är glödhet!

När vår chefsintendent Knut Knutson på 1980-talet introducerade det moderna segmentet på auktionsmarknaden möttes han av viss skepticism. Sedan dess har intresset ökat närmast explosionsartat, inte minst om vi lyfter blicken utanför Sveriges gränser. Äntligen uppskattas idag formgivare som Carl Hörvik, Uno Åhrén, Axel Einar Hjorth, Anna Petrus, Björn Trägårdh, Sylvia Stave, Nils Fougstedt, Josef Frank, Kerstin Hörlin-Holmquist och Wiwen Nilsson för sina fantastiska gärningar. Nu välkomnar vi nya försäljningsuppdrag till våra kommande Internationella Kvalitetsauktioner.

Uppsala Auktionskammare har under de senaste åren sålt skandinavisk och internationell modern design med stora framgångar. Vi söker nu bland annat designade föremål från Jugendtid, Swedish Grace, 30-talets funktionalism, svensk och internationell glaskonst, Firma Svenskt Tenn, dansk 50- och 60-talsdesign samt internationell design. Bland de formgivare och tillverkare som särskilt uppskattas kan bland annat nämnas Hans Hedberg, Georg Jensen, Pablo Picasso, Emile Gallé, Patrick Nordström, Axel Salto, Josef Hoffmann, Michael Shilkin, Tapio Wirkkala, Eva Hild, Berndt Friberg, Wilhelm Kåge, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Ib Kofod Larsen och Peder Moos.

Vägen till en framgångsrik försäljning är för oss rak. Genom ett gediget arbete med professionella presentationer, exklusiva tryckta kataloger, internationell expertis, omfattande försäljningsarbete och framförallt ett väl etablerat internationellt kontaktnät med samlare och intressenter från hela världen har vi för våra kunders räkning uppnått flera häpnadsväckande försäljningsresultat under de senaste åren. Det starka personliga engagemang som genomsyrar hela vår verksamhet är det som gör att vi tillsammans med våra kunder når nya höjder!

Kontakta oss!

För värdering, rådgivning och hembesök, kontakta oss direkt:
Knut Knutson  |  0708-12 12 27  |  mail@uppsalaauktion.se
Erik Ingare  | 0720-70 67 89 |  ingare@uppsalaauktion.se

Tidigare toppnoteringar

Josef Frank

Sålt för 490.000 kr

Fulvio Bianconi

Såld för 1 miljon kr

Pablo Picasso

Sålt för 105.000 kr

Märta Måås-Fjetterström

Såld för 130.000 kr

Wilhelm Kåge

Såld för 105.000 kr

Folke Bensow för
Näfveqvarns bruk

Sålt för 190.000 kr

Ib Kofod-Larsen, ett par

Sålda för 110.000 kr

Vicke Lindstrand

Såld för 380.000 kr

Hans Hedberg

Såld för 490.000 kr