Höjdpunkter ur auktionen

Nr. 1112 Jacob Jordaens (Flanders 1593‑1678)
A youth at a doorway doffing his hat as he enters with his dog followed by a young woman carrying a basket (I);
and a jester making fun at a balcony, with a young woman preening herself as an old man reads and a cat hisses below (II) a set of two trompe l’oeil wall decorations. Oil on relined canvas, 190.8 x 88.5 cm (each).

Sålda för 3.800.000 SEK

Nr. 1105 Rembrandt Harmensz. van Rijn (Holland 1606‑1669) Studio of.
Half length figure of Rembrandt in a feathered cap, his eyes cast in shadow. Oil on panel, 77 x 63 cm.

Såld för 3.430.000 SEK

Nr. 1279 Henri Gervex (France 1852‑1929) ”Yachting in the Archipelago”.
Signed and dated H. Gervex 1898. Oil on canvas, 100 x 130 cm.

Såld för 2.800.000 SEK

Nr. 813 Högklassig rullklaffsekretär
Utförd av David Roentgen i Neuwied omkring år 1785‑90.

Såld för 1.400.000 SEK

Nr. 1296 Helene Schjerfbeck (Finland 1862‑1946)
”Stam och tallar”. Signed with monogram HS. Oil on panel, 65 x 60.5 cm.

Såld för 980.000 SEK

Nr. 1227 Nils Kreuger (1858‑1930) ”Gatubild från Paris, regn”.
Signerad och daterad N. Kreuger. 1889. Med dedikation ”Till vännen Thegerström”. Olja på pannå, 27 x 21 cm.

Såld för 955.500 SEK

Nr. 1218 John Bauer (1882‑1918) ”Det var en gång en prins, som var ute och red i månskenet”.
Signerad och daterad John Bauer 1914. Akvarell med täckvitt, 27 x 30,5 cm.

Såld för 785.000 SEK

Nr. 1108 Giuseppe Maria Crespi (Italy 1665 1747)
Two women, one smelling a flower. Oil on relined canvas, 60 x 47 cm.

Såld för 660.000 SEK

Nr. 1222 Carl Milles (1875‑1955)
”Serpentindanserska”. Signerad Carl Milles.

Såld för 565.000 SEK

Nr. 1207 Carl Larsson (1853‑1919) ”Suzanne och äppelblom”.
Signerad C.L. Olja på plåt, 38 cm (tondo).

Såld för 565.000 SEK

Se katalogen med slutpriser »

För information & inlämning kontakta:

Magnus Bexhed, 070-522 12 04

Julia Unge Sörling, 070-108 14 08

Karl-Magnus Törnros, 073-432 41 45
Tornros@uppsalaauktion.se