Urval av höjdpunkter ur auktionen

Nr. 491 Hervé Télémaque (France born 1937) ”Le droit chemin”.
Signed and dated télémaque 64 on reverse. Oil on canvas, 195 x 130 cm.
Såld för 2.270.000 SEK

Nr. 495 Lucio Fontana (Italy 1899‑1968)
”Concetto Spaziale” – A gold bracelet. Signed l. Fontana.
Såld för 1.950.000 SEK

Nr. 206 Fulvio Bianconi (Italien 1915‑1996)
Vas i form av en stiliserad fisk, modell 4213. Venini & C. c:a 1950.
Såld för 1.040.000 SEK

Nr. 469 Pablo Picasso (Spain/France 1881‑1973)
”Nu allongé”. Signed and dated Picasso 3.2.68.
Såld för 865.000 SEK

Nr. 324 Sigrid Hjertén (1885‑1948)
Landskapsmotiv från kusten. Olja på pannå, 61 x 73 cm.
Såld för 320.000 SEK

 Nr. 14 Isaac Grünewald (1889‑1946) Skåp. G.A. Berg.
Signerat på bakstycket AKTIEBOLAGET G.A. BERG. STOCKHOLM.
Sålt för 190.000 SEK

Nr. 85 och nr. 86 Josef Hoffmann (Tjeckien 1870‑1956)
Skålar på fot, ”Aufsatz”, modell M SH 17. Wiener Werkstätte c:a 1925.
Sålda för 160.000 resp. 170.000 SEK

Nr. 24 Axel Einar Hjorth (1888‑1959) Bord.
”Utö” (även kallat Brancusi-bordet) för Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Sålt för 115.000 SEK

Nr. 121 Wilhelm Kåge (1889‑1960)
Urna på fyra fötter. Farstagods. Gustavsberg studio 1956.
Såld för 110.000 SEK

Nr. 171 Birger Kaipiainen
(Finland 1915‑1988) Fat. Arabia, Finland 1970-tal.
Sålt för 110.000 SEK

Se katalogen med slutpriser »

För information & inlämning kontakta:

Magnus Bexhed, 0705 – 22 12 04

Jeanna Ahlin, 0734 – 32 41 45

Fredrik Fellbom, 0707 - 51 81 31