Internationell Kvalitetsauktion

Asian Sale 4 december 2018

Uppsala Auktionskammare är vida uppmärksammade för våra asiatiska auktioner, kataloger fyllda med föremål ur betydande äldre privatsamlingar. Denna säsong är inget undantag och i katalogen återfinns högkvalitativa lackarbeten, textilier, serviser, scrolls, porslinsföremål, buddhor, bronser och målningar för alla samlare. Den mycket ovanliga lackasken från Qianlong med proveniens från österrikiske/norske Wladimir Simon Semcesen pryder katalogomslaget för den asiatiska auktionen denna gång. Ytterligare höjdpunkter i denna katalog är två tuschteckningar, signerade Xu Beihong respektive Liu Guosong, ur en prominent svensk-amerikansk samling, liksom en till storleken monumental bronsklocka på träställ med proveniens från den svenske civilingenjören Einar Wikander. Det extremt ovanliga blågula fatet från Kangxiperioden med drakdekor är även det utmärkande i säsongens katalog, ovanlig till storleken och även det med proveniens från en svensk civilingenjör, Holger Rosell.

Betalning

Sista dag för betalning och avhämtning: onsdag 19 december kl. 17.

Betalning kan ske via banköverföring eller med bank-/kreditkort vid avhämtning.
Vi tar ej emot kontanter, American Express, Diners eller utländska checkar.

Vänligen notera att Ni kan betala er faktura direkt på vår hemsida under ”Mina sidor”.

Banköverföring:
Plusgirokonto: 69 55 02-5 (vänligen uppge fakturanummer).
Vänligen notera att det kan ta upp till två bankdagar från det att Ni betalat Er faktura till dess att vi erhållit betalningen på vårt konto.

Bankkort och kreditkort vid avhämtning:
Vid betalning med svenska bankkort tillkommer inga extra avgifter.
Avgift vid betalning med svenska kreditkort: 2,2 %
Avgift vid betalning med utländska bank- och kreditkort: 2,5 %

Vid frågor angående betalning eller faktura, vänligen sänd e-post: ekonomi@uppsalaauktion.se

Avhämtning & öppettider

Inköpta objekt avhämtas, efter att full betalning inkommit, hos Uppsala Auktionskammare på Dragarbrunnsgatan 73 i Uppsala.

Hämtas objekt genom ombud, skall underskriven fullmakt med ombudets namn och personnummer faxas (018 – 14 80 97) eller skickas per e-post (ekonomi@uppsalaauktion.se).

Vänligen notera att vi debiterar 50 kronor per auktionspost och dag (100 kronor för möbler och skrymmande föremål) i lagerkostnader för ej avhämtade föremål.

Öppettider i Uppsala:
Vardagar kl. 13.00 – 17.00.

Stängt under jul och nyår:
Måndag 24 december 2018 – fredag 4 januari 2019

För brådskande ärenden vänligen sänd e-post: mail@uppsalaauktion.se

Transport

Det är enkelt att beställa transporter av betalda föremål. Nedan följer några alternativ.

Vänligen notera att Din faktura från Uppsala Auktionskammare måste vara betald före det att ett transportföretag kan hämta Dina inköp. Om Du registrerat Dig som internetkund kan Du se om betalningen för Din faktura kommit oss tillhanda under ”Mina sidor” när Du loggat in. Uppsala Auktionskammare utför inga transporter. Vi emballerar och skickar inte heller köpta föremål.

Transport med ArtMove till Stockholm, Göteborg eller Malmö
Under varje objekt i onlinekatalogen framgår kostnad för transport av just detta föremål från Uppsala Auktionskammare till någon av ArtMoves terminaler i Stockholm, Göteborg och Malmö. För transportbeställning vänligen kontakta ArtMove via e-post mail@artmove.se eller ring tel.nr. 08 – 450 44 60.

Hemleverans / Övriga transporter
För hemleverans eller andra transporter än de enligt ovan kontakta ArtMove eller annan transportfirma direkt. Du finner mer information om rekommenderade transportföretag på vår hemsida.

Asian Sale

Auktion: 4 december 2018 kl. 11

Se slutpriser

Internationell Kvalitetsauktion 4-7 december

Fem dagar - tre auktioner.
Asiatiskt, Modernt & Samtida och Klassiskt

Se alla slutpriser

Frågor

Tveka inte på att kontakta någon av våra expert. Vi bistår er gärna!

Kontakta oss