EN BETYDANDE SAMLING MÄSTERVERK

Uppsala Auktionskammare har fått uppdraget att sälja en betydande privatsamling konst och antikviteter av högsta klass. Samlingen innehåller mästerverk av de främsta svenska konstnärerna vid förra sekelskiftet; August Strindberg, Carl Fredrik Hill, Bruno Liljefors och Carl Larsson. I samlingen finns även tre möbler av 1700-talets främste möbelmästare Georg Haupt samt flertalet högklassiga guld- och silverföremål.

– Denna betydande privatsamling innehåller det bästa som Sverige har att erbjuda av klassisk konst och antikviteter. Samlingen visar en tydlig röd tråd där högsta kvalitet är främsta fokus, säger Magnus Bexhed, VD på Uppsala Auktionskammare.

August Strindberg (1849-1912),
August Strindberg (1849-1912), "Blommande mur". Olja på duk, 52 x 36 cm. Utropspris: 4.000.000 - 6.000.000 kr

Huvudnumret i samlingen är August Strindbergs målning ”Blommande mur”, sannolikt utförd 1903. Konstverket återupptäcktes i slutet av 1990-talet och har sedan dess bland annat ställts ut på de stora Strindberg-utställningarna på Tate Modern i London samt Göteborgs konstmuseum.

Samlingen innehåller totalt sex objekt med utropspriser på över en miljon kronor, däribland Carl Fredrik Hills ljuvliga målning från höjderna vid Chartrettes utförd år 1877 och Bruno Liljefors enastående verk ”Katt i vårsol” från 1886 förställande katten Jeppe. I samlingen återfinns även tre gustavianska möbler med rik intarsia utförda av mästaren Georg Haupt; en byrå, ett skrivbord och en sekretär.

– Jag och mina kollegor på Uppsala Auktionskammare har under lång tid lagt all vår kraft på kvalitet och personligt engagemang, vilket nu bland annat har resulterat i detta prestigefulla försäljningsuppdrag, säger Knut Knutson, chefsintendent på Uppsala Auktionskammare.

Samlingens totala utropspris är omkring 20 miljoner kronor och bjuds ut till försäljning vid Uppsala Auktionskammares Internationella Kvalitetsauktion 11 – 14 juni 2019. Visningar äger rum i Stockholm 28 maj – 2 juni och i Uppsala 5 – 10 juni.

Uppsala Auktionskammare grundades år 1731 och är därmed ett av världens äldsta auktionshus. Uppsala Auktionskammare är idag ett av Nordens största och ledande auktionshus vid försäljning av dyrbar konst, design och antikviteter. Uppsala Auktionskammare har kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö och huvudkontor i Uppsala.

Knut Knutson

Chefsintendent

Tel: 0708-12 12 27
mail@uppsalaauktion.se