Uppsala Auktionskammare
auktioner köpa sälja onlinevärdering om företaget
bli kund English

Internationell kvalitetsauktion 11 - 14 juni 2013

Auktionsdagar:

Alla dagar

Katalognummer:

Frisökning:

Objekt per sida:

24 objekt per sida

Utrop:

Konstnär:

Alla konstnärer

Avdelningar:

Alla avdelningar
971. Garnityr, tre delar

Utländska stämplar. Höghaltigt guld samt korall. Örhängena med avtagbara kläppar, broschen med krokar. Örhängenas L 4,5.

Utrop: 8.000 - 10.000 kr

Klubbat pris: 8.500 kr

972. Manschett- samt skjortknappar, fem delar

Svenska stämplar, 1960. Vitguld, 18K samt en i platina. Alla besatta med en carréslipad syntetisk safir samt flertalet diamanter. Vikt 21,9 gram. Manschetttknapparna mäter 1,4 x 1,4.

Utrop: 5.000 - 6.000 kr

Klubbat pris: 5.500 kr

973. Armband

Finska stämplar, Helsingfors, 1963. Vit och röd guld, 14K. Flätad länk med mittornament i form av blomma, besatt med en briljant samt flertalet rosenslipade diamanter. L 19, vikt 47,5 gram.

Utrop: 10.000 - 12.000 kr

Klubbat pris: 12.000 kr

974. Armlänk

Ostämplat. Palladium. Besatt med 60 navettslipade safirer samt 38 åttkantslipade diamanter. Längd 18,5.

Utrop: 10.000 - 12.000 kr

Klubbat pris: Åter

975. Collier

Cartier, Paris, Nr 621870. Guld, 18K. Fantasilänk med två separata clips i form av sammanlänkade panterhuvuden i oxiderat guld med ögon av tsavolit granat. Vikt 204 gram, L c:a 46.

Utrop: 80.000 - 100.000 kr

Klubbat pris: Åter

976. Savonetteur

Utrop: 20.000 - 30.000 kr

Klubbat pris: 32.000 kr

977. Savonettur

Schweiz, omkring år 1900. Guld 18K. Emaljerad urtavla. Ø 49 mm, vikt c:a 112 gram. Urkedja medföljer, guld 18K, vikt c:a 35 gram.

Utrop: 10.000 - 12.000 kr

Klubbat pris: 11.000 kr

978. Fickur

Utrop: 8.000 - 10.000 kr

Klubbat pris: 13.000 kr

979. Armbandsur

Mathey-Tissot, Schweiz. Guld 18K. S.k. Myntur, Twenty dollars 1893. D 34 mm.

Utrop: 5.000 - 6.000 kr

Klubbat pris: 18.000 kr

980. Presentationsdosa

Utrop: 400.000 - 500.000 kr

Klubbat pris: 2.000.000 kr

981. Presentationsdosa

Utrop: 300.000 - 400.000 kr

Klubbat pris: 1.950.000 kr

982. Dosa

Möjligen Anthony Daltry, Paris 1770/1771. Ivändigt förgylld. Rektangulär. Lock med driven dekor av jaktscen. L 7,5, B 6, D 2,5, vikt c:a 126 gram.

Utrop: 10.000 - 12.000 kr

Klubbat pris: Åter

983. Dosa

Utrop: 20.000 - 25.000 kr

Klubbat pris: 25.000 kr

984. Cigarettetui

Fratelli Piccini, Florens, 1900-tal. Guld i deux couleurs, 18K. Med räfflad dekor i vågmönster, tumgrepp med cabuchonslipad blå sten. L 9, B 6,5, D 2, vikt c:a 171 gram.

Utrop: 30.000 - 35.000 kr

Klubbat pris: 32.000 kr

986. Saltkar på fot

Sannolikt Christoph Erhard, Augsburg (aktiv 1568‑1604). Snäckformad skål uppburen av putto på sköldpadda. H 13, vikt c:a 92 gram.

Utrop: 10.000 - 12.000 kr

Klubbat pris: 10.000 kr

987. Buckelpokal med lock

Hamburg, 1600-talets mitt. Förgyllt silver. Oidentifierad mästare (Rosenberg nr. 2338). Rikt dekorerad med driven och graverad dekor av blommor, blad och landskapsscener. H 46, vikt c:a 532 gram.

Utrop: 40.000 - 50.000 kr

Klubbat pris: 200.000 kr

988. Brännvinsskål

Johan Bergengren, Kristianstad 1779. Rund på låg fotring med genombrutna gjutna hänklar, livet med svisselerad dekor av blommor och kartuscher. Ø 14, H 6, vikt c:a 160 gram.

Utrop: 8.000 - 10.000 kr

Klubbat pris: 6.500 kr

989. Brännvinsskål

Anders Hafrin, Göteborg 1727. Rund med godronnerat liv, parställda gjutna handtag. D 9, H 4,5, vikt c:a 77 gram.

Utrop: 8.000 - 10.000 kr

Klubbat pris: 7.500 kr

990. Bägare

Petter Lund, Nyköping 1706. Delvis förgylld, svagt konisk form, vågbandsdekor längs fot och mynning. H 10, vikt c:a 177 gram.

Utrop: 12.000 - 15.000 kr

Klubbat pris: 15.000 kr

991. Bestick, tre stycken i reseschatull

Utrop: 15.000 - 18.000 kr

Klubbat pris: 64.000 kr

992. Dryckeskanna

Utrop: 20.000 - 30.000 kr

Klubbat pris: 20.000 kr

993. Bägare

Utrop: 100.000 - 150.000 kr

Klubbat pris: 98.000 kr

994. Sockerskrin

Silver. Gustaf Folcker. Stockholm 1811. L 17, H 12. Vikt c:a 809 gram.

Utrop: 8.000 - 10.000 kr

Klubbat pris: 8.500 kr

995. Kaffekanna

Utrop: 12.000 - 15.000 kr

Klubbat pris: 15.000 kr